Másfél hónapig titkolóztak
Az Egyesült Államok, Kanada, Nagy-Britannia, Ausztrália és Új-Zéland ügynökségei által összeállított 15 oldalas jelentés, melyet az ausztrál Daily Telegraph megszellőztetett, „a nemzetközi transzparencia elleni támadással” vádolja Hszi Csinping kommunista kormányát, illetve állítja, Kína már december elején rendelkezett bizonyítékkal arról, hogy a vírus emberről emberre is terjed, azonban ezt egészen január 20-áig eltitkolta.
A jelentés részletezte azt is, hogy a Hszi-rezsim miként próbálta kisebbíteni a vírus világszintű fenyegetés mértékét kommunikációjában, miközben megpróbálta a vírus minden bizonyítékát felszámolni Kínában december végétől kezdve: a hírek és a közösségi média cenzúrázásával, az igazságot nyilvánosságra hozni kívánó orvosok és újságírók elnémításával vagy eltűntetésével; a vírus bizonyítékainak megsemmisítésével a laboratóriumokban; a vírus tünetmentes vagy „csendes hordozóira” utaló növekvő számú bizonyíték háttérbe szorításával; és a vírusminták a vakcinán dolgozó nemzetekkel való megosztásának megtagadásával.
A hírszerző dosszié az Egészségügyi Világszervezetet (WHO) sem kímélte amiért kritikátlanul ismételte meg és adta tovább Peking állítását azzal kapcsolatban, hogy az emberről emberre történő fertőzés veszélye nem áll fenn, annak ellenére, hogy „tajvani tisztviselők már december 31-én, illetve Hong Kong-i szakértők január 4-én is aggodalmukat fejezték ki a dologgal kapcsolatban”, állítja a Fox News.
Denevérről emberre terjedő gyógyíthatatlan vírussal kísérleteztek
A jelentésből azonban az is kiderül, hogy az Öt Szem nemzetei nem értettek egyet a vírus keletkezésével kapcsolatban.
Az állítás, miszerint a koronavírus a Vuhani Virológiai Intézetből származik, és onnan szabadult ki, összeesküvés-elméletnek lett beállítva, amellett, hogy Peking váltig álltja, hogy a helyi nedves piacokról indult a fertőzés.
Az ausztrál hírszerzés szerint csak egy öt százalék esélye van arra, hogy a vírus egy vuhani laboratóriumból származik, ám ugyanakkor „az ausztrál kormány kiképzett és finanszírozott kínai tudósok egy csoportját, akik olyan laboratóriumban dolgoznak, amely a halálos koronavírusok genetikai módosításával foglalkozott, amelyek a denevérekről az emberekre terjednek, és gyógyíthatatlanok ”- jegyezte meg a Telegraph.
Sőt, a hírszerzési jelentés számos, Dr. Shi Zhengli, a Vuhan Virológiai Intézet kutatója által jegyzett aggasztó tanulmányt is idézett. Shi és csapata „halálos denevér-eredetű koronavírusokat vizsgált, melyek közül legalább egy 96%-o genetikai egyezést mutatott a COVID-19 vírussal” – állítja a brit Daily Mail.
Nincs kizárva a víruslaborból való kiszabadulás
Steve Mosher Kína-szakértő üdvözölte az Öt Szem jelentést, amiért Kínát teszi felelőssé mindenért, ami a világjárvány kitörése után történt, illetve amiért meghagyja az esélyét annak, hogy valóban egy laborból szabadulhatott ki. Ugyanakkor elmarasztalta az ausztrál hírszerzést amiatt, hogy ilyen alacsonyra tette az utóbbi lehetőségét, minden bizonnyal a Vihan Virológiai Intézethez fűződő kapcsolata miatt.
“Véleményem szerint az ausztrál virológusok, akik nincsenek olyan sokan, preferálnák azt a szenáriót, hogy nem egy vuhani laborból indult a járvány, mind személyes, mind szakmai okokból, holott számomra egyértelműnek tűnik, hogy ez történt.”
AZ Öt Szem dosszié egy február 6-án a Dél-Kínai Technológiai Egyetem kutatói által publikált tanulmányt is említ, ami szintén arra a következtetésre jutott, hogy a vírus laborból szabadult ki, azonban több kínai tudós szerint a dokumentum nem említ közvetlen bizonyítékokat állításának alátámasztására, sem nem erősítették meg más tudósok.
Nincs tehát tudományos konszenzus azzal kapcsolatban, hogy a vírus ember által alkotott vagy esetleg génmódosított lenne.
A kínai hazugsággyár
További részletek az Öt Szem dossziéból:
(Daily Telegraph, Fox News, Daily Mail, Lifesite News)
---