Több száz fiatal megkérdezésével végeztek kutatást a 18-30 éves korosztály politikai gondolkodásmódjával kapcsolatban. Hogyan viszonyulnak a fiatalok a rendszerváltáshoz és a demokráciához?
- A fiataloknak a rendszerváltáshoz való viszonya nagymértékben leképezi a szüleik gondolkodásmódját. A magyarok mindig meglehetősen kritikusak voltak a rendszerváltással kapcsolatban - ami részben érthető is -, de 2002 után gyökeres fordulat állt be. Bűnbakká vált a rendszerváltás: azóta minden rossz ahhoz kötődik az emberek fejében. Ugyanez igaz a fiatalokra: többségük nem lát semmi pozitívumot, semmi előremutatót a rendszerváltásban, miközben ők már ennek a gyermekei.
Többségük azt gondolja, hogy a Kádár-rendszer igazságosabb volt, jobban megbecsülték a kisembereket, az emberek többet törődtek egymással, sokkal jobb volt a társadalom közérzete, biztonságérzete. Ebben persze vannak igazságszilánkok, de mégis elgondolkodtató, hogy összességében a Kádár-korszak sokkal inkább egy aranykornak, mintsem egy meghaladásra való berendezkedésnek tűnik a mai fiatalok szemében.
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »