Az elmúlt hetekben Varga Mihálynak, a Fidesz alelnökének egy nyilatkozata után kitört a nyugdíjvita a két nagy párt között. Ellenzéki körökben már olyan összeesküvés-elméletről is hallottam, hogy az MSZP csapdát állított a Fidesznek: 2007-ben Gyurcsány életre hívta a Nyugdíj és Időskor Kerekasztalt, amely most több évi munka után ajánlja a vitatott svéd modellt, és amelyet most az ellenzék nyakába akarnak varrni. Ezen érvelés szerint az előbbieket az is megerősíti, hogy ön Bajnai Gordon miniszterelnök nyugdíjügyekben döntő szavú tanácsadója.
- Valóban Gyurcsány Ferenc javaslatára jött létre a nyugdíjügyekkel foglalkozó kerekasztal, két másik ilyen grémiummal együtt, melyek az oktatással, illetve a versenyképességgel foglakoznak. Ezen testületek létrehozása mögött deklaráltan az volt a cél, hogy fontos ügyekben a napi politikától eltávolítva, hosszú távú érdekek mentén független és szakmai munka folyjék. A kerekasztal összetételére jellemző, hogy a parlament ellenzéki vezetésű bizottsága is delegált tagot, illetve olyan politikai elfogultsággal nem vádolható szervezetek is, mint például a Magyar Tudományos Akadémia. Nem politikáról szólt a működésünk.
Háromévi munkánk során arra törekedtünk, hogy a magyar szakértői körökben relevánsnak tartott nyugdíjelképzeléseket járjuk körül, és valós adatokra épülő, alapos számításokkal modellezzük a bevezetési lehetőségeiket. Ha valaki veszi a fáradságot, és belenéz a mintegy 450 oldalas jelentésünkbe, akkor azt láthatja, hogy rendkívül semleges, szakértői anyagot készítettünk. Gyakorlatilag öt szisztémának, vagy ahogy mi neveztük, paradigmának próbáltuk elkészíteni a hatásvizsgálatát, ebből az egyik volt a névleges egyéni számlás rendszerrel, az úgynevezett svéd modellel kapcsolatos számítás. Egyébként ennek a szisztémának a vizsgálatát elsősorban ellenzékiek által delegált szakértők javasolták, amivel a világon semmilyen baj sincs. A svéd modell vizsgálata, az arról való gondolkozás nem az ördögtől való.