A Mir űrállomás. Kiszámíthatatlan Fotó: Reuters
A kapcsolat kedden közel húsz órára megszakadt, azóta azonban három alkalommal is sikerült kommunikálni a Mirrel – nyilatkozta Valerij Lingyin, a repülésirányítás szóvivője. Elmondása szerint az így kapott információból nyilvánvalóvá vált, hogy a kommunikáció a Mir űrállomáson fellépett energiahiány miatt szakadt meg. Miután a szakemberek több rendszert lekapcsoltak az állomáson, az energia nagy része a földdel folytatott kommunikációra fordítódott. Az űrállomás napelemeinek feltöltése néhány napot vesz igénybe – közölte Szolovjov. Arról azonban egyelőre nem tudott felvilágosítást adni, mi okozhatta az energiahiányt. Az orosz űrrepülési hatóságok – és a NASA – egyaránt figyelemmel kísérik a Mir útját földi megfigyelő műszerek segítségével.
Szolovjov beismerte, hogy a mostani kommunikációs zavar volt a legveszélyesebb hiba, ami a Miren felléphetett, de kitartott amellett, hogy az semmiképpen sem zuhanhat a Földre ellenőrizetlenül. Szavai szerint az űrállomástól szervezett és civilizált formában fognak búcsút venni, ahogyan azt eredetileg is tervezték. Mindenesetre egy űrhajós csapat készen áll, hogy szükség esetén felmenjen a Mirre, amelynek Földre hozatalát 2001 februárjára tervezik, a Csendes-óceán területén.
A Mir űrállomás 15 éves történetében a kommunikáció megszakadása csak a legutóbbi hiba volt, a szakembereknek már régóta aggodalmat okoz a Mir állapota. Mindenesetre 1997 óta, amikor tűz ütött ki a Miren, és egy személyzet nélküli teherűrhajóval való ütközése majdnem katasztrófával végződött (amit egy sor komputerhiba is követetett), az űrállomás viszonylag békésen és biztonságosan keringett Föld körüli pályáján.
Lezuhant hat műhold