Augusto Pinochet, volt chilei elnök. Vesszőfutás Fotó: Reuters
A volt diktátor évek óta húzódó felelősségre vonása nem tűnik könny? feladatnak: ügyvédei Pinochet rossz egészségi állapotára hivatkozva próbálnak időt nyerni, ráadásul a 85 éves tábornok tagadja, hogy bármiben is bűnös lenne. Mint kihallgatásán Guzmán bírónak elmondta, ő egyetlen kivégzést sem rendelt el, tisztjei saját belátásuk szerint cselekedtek – írja az amerikai Time magazin.
Guzmán bíró döntése nyomán chileiek százai, többnyire a Pinochet-éra áldozatainak hozzátartozói fejezték ki örömüket, az ügy ugyanis számos családot érint: a halálkaraván-akció csupán egy a volt diktátor ellen függőben lévő több mint kétszáz vád közül. Guzmán már korábban is elrendelte Pinochet letartóztatását, ám azt a legfelsőbb bíróság akkor technikai okokra hivatkozva elutasította, mivel a bíró előzetesen nem hallgatta ki a tábornokot.
Pinochet ügyvédei fellebbezésre készülnek a bíró döntése ellen. Egyes elemzők azt is valószínűsítik, hogy az ügyvédek időhúzás céljából kihasználják majd, hogy Chilében a bíróságok – néhány vidéki törvényszék kivételével – februárban egy hónapos nyári szünetet tartanak. Guzmán döntése mindenesetre félresöpörte a védelem arra vonatkozó kérését, hogy a tábornok egészségi állapota miatt függesszenek fel mindenféle eljárást. A chilei törvények értelmében a bírósági tárgyalás előtt álló, 70 éven felüli személyeknek jogukban áll mentális képességeiket megvizsgáltatni. Akit ugyanis elmebetegnek nyilvánítanak, az elkerülheti a tárgyalást. Ilyen jelleg? vizsgálatokat Pinocheten is végeztek, és az eredmény szerint a volt diktátor – számos más súlyos betegség mellett – "mérsékelt elmebajban" is szenved. Guzmán mindenesetre a kihallgatás után megállapította: Pinochet érti a kérdéseket, és azokra képes világos válaszokat adni. Egészségi állapota természetesen csökkentheti annak esélyét, hogy a tárgyalásra sor kerüljön, de a lehetőséget semmiképpen nem zárja ki.
Egyes elemzők szerint Pinochetnek még mindig van esélye, hogy a bűnvádi eljárást vagy a börtönt elkerülje. Ha máshogy nem, akkor a saját maga által 1978-ban meghozott, és még mindig érvényben lévő amnesztiatörvény segítségével, amelynek 1999-es újraértelmezett változata szerint az emberi jogok elleni bűnök elkövetői a tárgyalás idejére őrizetbe vehetők, ám az eljárás végén még akkor is szabadon kell engedni őket, ha bűnösségük bebizonyosodott. Chilére mindenesetre jelentős nemzetközi nyomás nehezedik: most bebizonyosodhat, hogy az ország képes-e igazságot szolgáltatni, és szembenézni saját múltjával. Szakértők szerint bárhogyan végződik is az ügy, a tábornokot már így is sikerült megfosztani a teljhatalommal rendelkező, vasmarkú diktátor imázsától, s neve most már elsősorban a rezsimje alatt elkövetett erőszakhoz és visszaélésekhez kötődik. A chileiek közül sokan úgy vélik: a történelem már meghozta a maga ítéletét.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »