A Guam szigetére induló amerikai különrepülőgépen orvosokból, pszichológusokból és hírszerzési tisztekből álló tizenhárom fős csapat fogadta a kiszabadultakat, és már a Hajnan szigetéről való felszállás után megkezdte meghallgatásukat.
A szabadon engedett legénység tagjai valószínűleg csak vasárnap találkozhatnak családtagjaikkal, miután Hawaii szigetére, majd a nyugati parti Washington állam területére szállítják őket.
Kína szerdán egyezett bele a huszonnégy amerikai szabadon bocsátásába, akiket azóta tartanak fogva, hogy április 1-jén egy amerikai felderítő gép egy kínai géppel történő ütközést követően Hajnan szigetén kényszerleszállást hajtott végre. (Hetek, 2001. április 7.,
Erőpróba Ázsiában) Kína azt követően szánta rá magát erre a lépésre, hogy napokig tartó tárgyalások után az Egyesült Államok elnöke és külügyminisztere sajnálatát fejezte ki a baleset miatt.
"Mindkét ország számára nehéz helyzet volt – nyilatkozta George W. Bush amerikai elnök a balesettel kapcsolatosan. – Tudom, hogy az amerikai nép osztozik a meghalt kínai pilóták miatt érzett gyászban. Imádkozunk feleségeikért és gyermekeikért." "Elismerjük, hogy megsértettük Kína légterét – ismerte be Colin L. Powell külügyminiszter. – Nagyon sajnáljuk. Sajnálatunkat fejezzük ki amiatt, hogy ez megtörténhetett."
Az amerikai fél nyilatkozatait követően szerdán a kínai kormány szóvivője bejelentette: "Humanitárius megfontolásból úgy döntöttünk, hogy a szükséges eljárásokat követően a legénység elhagyhatja Kínát." Emellett viszont Kína hivatalos bocsánatkérést, valamint az amerikai felderítő repülések beszüntetését követeli az amerikai kormánytól.
Mivel azonban védelmi szempontokból ezek a felderítések nélkülözhetetlenek az Egyesült Államok számára, Bush elnöknek hamarosan döntést kell hoznia, hogy hol és milyen formában indítja őket újra útjukra. A kormánnyal ellentétben a Pentagon úgy vélekedik: Amerika máris túl sok mindenben engedett Kínának, aki félő, hogy csak még több engedmény kicsikarására törekszik.
A felelősség kiderítése meglehetősen kényes kérdés. A Pentagon szerint egyértelműen a kínai pilóta okozta a szerencsétlenséget: egy vezető katonai hivatalnok szerint a baleset időpontjában az amerikai gép robotpilótára volt kapcsolva, és teljesen egyenesen repült, amikor a kínai gép hirtelen alulról nekiütközött. A kínai verzió szerint viszont az amerikai gép repült neki a kínainak, és ezért azt várják, hogy az Egyesült Államok teljes felelősséget vállaljon a balesetért. "Kitaláltak egy történetet, ami nem felel meg sem a józan észnek, sem a tényeknek, és most azt várják tőlünk, hogy bocsánatot kérjünk" – jegyezte meg egy katonai vezető.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »