Az egyik átalakítandó program költségvetése 2,1 milliárd dollár, és célja több száz tonna katonai rendeltetés? plutónium megsemmisítése. Egyes vélemények szerint az egész koncepció átalakításra szorul – a támogatást inkább Oroszországgal való társas viszonnyá kellene átalakítani. Moszkvának persze hajlandóságot kell mutatnia arra, hogy mind politikai, mind pénzügyi kötelezettséget vállaljon a legkorszer?bb fegyverek elterjedésének megszüntetésére, és le kell állítania a nukleáris és egyéb hadi célokat szolgáló szakismeretek eladását Iránnak.
Egy amerikai vezető személyiség elmondása szerint a kormány külön veszi fontolóra, miként kezelje azt a tényt, hogy Oroszország korszer? technológiát és szakismereteket ad el Iránnak, Iraknak, Líbiának és más, az Egyesült Államokkal ellenséges országoknak. Mindeddig még nem született döntés az ügyben. Egyébként a felülvizsgálat hozzávetőleg 30 programot ölelt fel, ami évi kiadásban 800 millió dollárt tesz ki, és sarkköve Amerika tudományos és katonai kapcsolatainak Oroszországgal. A programok, amelyekben főként a Pentagon, az Energiaügyi Minisztérium, valamint a Külügyminisztérium játszik szerepet, viselik a fegyvergyárak leszerelésének, valamint a biztonság megerősítésének költségeit olyan helyeken, ahol nukleáris, vegyi és biológiai fegyvereket tárolnak. Bush elnök bizonyára megvitat majd néhányat ezek közül, amikor a héten találkozik Vlagyimir Putyin orosz államfővel Genovában. A találkozó középpontjában valószínűleg a
rakétapajzs építését taglaló amerikai tervek állnak. Az amerikaiak maguk is elismerik, hogy ez a rakétavédelmi rendszer megsérti a két ország között hosszú ideje érvényben lévő szerződéseket.
A Fehér Ház valószínűleg vizsgálatnak akar alávetni egy komoly és drága lehetőséget, amely képessé tenné Oroszországot és az Egyesült Államokat, hogy egyenként megsemmisítsenek 34 tonna, épületekben raktározott plutóniumot a két ország területén. A program jelenlegi állapotában Moszkvának 2,1, Washingtonnak 6,5 milliárd dollárba kerülne. A Bush-kormány felajánlott 400 milliót, és már meg is van belőle 240. A többit sem könny? persze összeszedni. Annak idején a Clinton-kormány, miután a kongresszus megnyirbálta ezt a költségvetését, támogatást sorakoztatott fel több külföldi kormánytól. A Bush irányította Fehér Ház azonban elvetette a Clinton-féle hozzáállást. Ez a kormány eltökélte: jobb és kevésbé költséges módokat fog kidolgozni, hogy véghezvihesse a fegyverek elterjedése ellen folytatott tevékenységét, és egy Oroszország felé irányuló, átfogó stratégia kereteibe beiktathasson ilyen programokat.