"A bokájuktól kezdték és egészen a hátukig verték őket" – mondja egy boltos. "Mindnyájan véreztek, és ha tiltakozni próbáltak, annál jobban verték őket. Azok a bűnözők egy 1400 éves törvényt akarnak ránk erőltetni."
Az augusztus 7-i nyilvános ostorozás annak a kilenc hasonló esetet magában foglaló konzervatív hadjáratnak a része, amely július óta zajlik Teheránban. A legtöbb verést olyan fiatal férfiak kapták, akik alkoholt fogyasztottak, nyugati zenei CD-ket tartottak vagy olyan hölgyekkel voltak együtt, akik nem a rokonaik.
Elemzők szerint a nyilvános verések a legújabb példái annak, hogy napjainkban milyen óriási ideológiai összecsapás zajlik Irán erős vallásos konzervatívjai és a társadalom fiatal generációja között. A veréseket olyan bírók rendelik el, akik félnek a társadalom erkölcsi romlásától, illetve a Mohamed Khatami reformista elnök kormányzása alatt egyre inkább növekvő liberalizmustól.
Iránban a kormány adminisztratív apparátusát a reformerek, míg a vallási oldalt – amelybe beletartozik a törvényhozás, a katonaság és az állami hírcsatornák – a konzervatívok uralják. "A konzervatívok veszélyeztetve érzik magukat – magukat és ideológiájukat" – mondja egy magát megnevezni nem kívánó politikai tudományok professzora. "Úgy érzik, hogy aláásták az iszlám értékeket, a társadalom és a fiatal generáció korrupttá vált, és az életvezetés egyre inkább a nyugati kultúra irányába mozdul el. A konzervatívok ezért nyilvános verések formájában a kormány ellen fordulnak."
Az egyik legnagyobb nyilvános ostorozásra egy pénteki napon került sor – a péntek az iszlám szent napja és az iráni hétvége utolsó napja – a Darband téren, amely Teherán egyik legforgalmasabb tere. A nyilvános veréseken részt vevő rendőrök beszámolója szerint július 20-án egymás után 45 férfit ostoroztak meg három órán keresztül, több ezer szemtanú előtt. A megostorozott embereket asztalra fektették, kezüket pedig az asztallábakhoz kötözték.
A nyilvános büntetések – különösen a gyilkosok, nemi erőszakot elkövetők és kábítószer-kereskedők felakasztása – más országokhoz hasonlóan Iránban is viszonylag gyakorinak mondhatóak. Sokak szerint azonban a fiatalemberek erkölcsi bűntettek miatti nyilvános megszégyenítése szélsőséges, és éppen a kívánttal ellenkező hatást éri el.