Hanei Musztafa, a Népi Front Palesztina Felszabadításáért szervezet meggyilkolt vezetőjének a fia. Bosszút állt Fotó: Reuters
Most először fordult elő, hogy arab merénylők izraeli kormánytagot gyilkoltak meg. A támadás kellemetlenül érintette Tony Blair brit miniszterelnököt, aki egy nappal korábban megbecsült államfőnek kijáró tiszteletadással fogadta Jasszer Arafatot, és támogatást ígért neki a Kelet-Jeruzsálem fővárossal megalakítandó palesztin államhoz. A londoni találkozó vörös szőnyeget készített Arafat számára a George Bush amerikai elnökkel november elejére tervezett kézfogáshoz, amelyre New Yorkban, az ENSZ-közgyűlésen kerülhet sor. Ariel Saron még a gyilkosság előtt azt vetette Blair szemére, hogy az egyéves véres intifáda a legmerészebb álmai felett jutalmazta meg Arafatot.
Az angol "Izraelnek békét, Palesztinának igazságot" formula szerint – amelyet az Európai Unió többi tagállama is támogat – a terrorizmusellenes koalíció támogatásával Jasszer Arafat kiérdemelte a nyugati világ elismerését azzal, hogy kész volt az Oszama bin Ladent éltető tömegbe lövetni Gázában.
Blair az "egyetlen értelmes megoldásnak" nevezte azt, ha az izraeliek és a palesztinok "békében és biztonságban" élnek egymás mellett. A londoni kormány a szeptemberi terrortámadások óta egymás után tesz gesztusokat az iszlám világ felé. Ennek kifejezéseként utazott 1979, a Khomeini-féle iráni forradalom óta először brit külügyminiszter Teheránba. Tony Blair Ománban tett látogatást, és interjút adott a bin Laden kedvelt szócsövének számító katari al-Dzsazira televíziónak. Ugyanezen a fórumon keresztül üzente meg a szaúdi milliárdos, hogy "Palesztina felszabadításáig" folytatja harcát. A Jeruzsálem felosztására és a palesztin állam létrehozására vonatkozó angol-amerikai tervek nem bin Laden forgatókönyvét valósítják meg – állította Arafat Londonban. "A mi ügyünk igazságos, ezért ezt a harcot nem lehet összekeverni az Egyesült Államokban civilek ellen elkövetett terrorista akciókkal" – mondta Arafat a Tony Blairrel közösen tartott sajtótájékoztatóján. Az Afganisztán elleni nemzetközi koalíció fenntartásához az Egyesült Államoknak – a Sky News brit televízió kommentárja szerint – "napról napra kötéltáncot kell folytatnia". Ezért ingázott például a héten Colin Powell külügyminiszter India és Pakisztán között, hogy a kasmíri tartomány miatt egymással katonai konfliktusban álló két ország nehogy egymás torkának essen, miközben az amerikai repülőgépek a szomszédjukban Afganisztánt bombázzák. És ezért nem vétózta meg Washington a terrorizmust támogató országok listáján szereplő Szíria felvételét az ENSZ Biztonsági Tanácsába, mondván, Damaszkusz is elítélte az Amerika elleni merényleteket, és ezzel a koalíció oldalára állt. Néhány nappal a diplomáciai elismerés után a szíriai székhellyel működő Népi Front Palesztina Felszabadításáért terrorszervezet emberei elkövették az eddig példátlannak számító támadásukat az izraeli miniszter ellen. Basar Asszad szír elnök a támadás után kijelentette: "Párbeszéden alapuló, hosszú távú erőfeszítésekre van szükség a terrorizmus felszámolásához."
Izraeli lapvélemények szerint a jeruzsálemi merénylet azok meggyőződését erősíti Izraelben, akik szerint a Blair–Bush tervben felvázolt palesztin állam Szíria, Irak, Líbia, Irán és Afganisztán mintájára az intézményesített terrorizmust támogató országok számát gyarapítaná. Az öngyilkos terrortámadások a palesztin lakosság 75 százalékának támogatását élvezik. Az elmúlt egy év során Jasszer Arafat legfeljebb hetekre tudta megfékezni a tömeggyilkosságra a túlvilági jutalom reményében tucatjával vállalkozó Hamasz- és Iszlám Dzsihád-aktivistákat.
A Rehavam Zeevi elleni merénylet elkövetőit lapzártánkig nem sikerült elfogni. A gyilkosságra egy Jeruzsálem keleti felén fekvő szállodában került sor, ahol a miniszter évek óta rendszeresen megszállt. A sebesült Zeevire a reggeliről visszatérő felesége talált rá a szállodai szobájukban. A jeruzsálemi rendőrség azt feltételezi, hogy a gyilkosokat a szálloda arab alkalmazottai segítették, akinek a dolgát megkönnyítette, hogy a miniszter nem kért személyi védelmet. A terrortámadást elítélte a Palesztin Hatóság. Jasszer Abed Rabo, a Hatóság kulturális és információs minisztere kijelentette: "Elítélünk minden politikai gyilkosságot, annak ellenére, hogy Zeevi úr erőszakos politikát képviselt a palesztin néppel és a békefolyamattal szemben. Az ilyen szélsőséges álláspont sem igazolja azonban a politikai kivégzéseket." Rabo ezzel a véleményével egyenlőségjelet tett az izraeli miniszter és az öngyilkos terrorakciókat kitervelő, az izraeli hadsereg által likvidált palesztin terroristák között, arra utalva, hogy a "szélsőjobboldali" politikus magának tehet szemrehányást azért, ami vele történt.
Rehavam Zeévi