Lagosi városkép a robbanás után. Kis híján áldozatul esett a főváros Fotó: Reuters
"A látvány borzalmas
– jelentette Pius Otumi Ekpe fényképész, aki tanúja volt annak, ahogy önkéntesek száz holttestet kiemelnek a kanálisból. – Bár voltak ott felnőttek is, a többségük gyerek volt. A nagy részük tinédzser
"
Ikejában található Nigéria egyik legjelentősebb katonai bázisa; több esetben innen indultak ki katonai puccsok. Sokan a vasárnapi robbanásokat hallva úgy gondolták, hogy ismét erőszakos hatalomátvétel van készülőben. "A háború nem jó
Könyörgöm, a katonaság csak a biztonságról gondoskodjon
Nigéria nem mehet bele még egy háborúba
" – mondta az Ikeja közelében élő Tunde Ojedairen törzsfőnök és politikus.
Mások, mint Fawehimi, akinek a családja túlélte a katasztrófát, a robbanásokat hallva úgy gondolták, hogy az esős évszakra jellemző hatalmas mennydörgésekkel kísért vihar közeleg. A detonáció hatására Fawehimi házán a tető leszakadt, a legtöbb ablak betört.
A robbanást vélhetően egy közeli piacon kitört tűz okozta, amely átterjedt a fegyverraktárra. Helybeli újságok szerint a halottak száma ezeregyszáz körül van, de összességében a kétezret is meghaladhatja. Obasanjo nigériai elnök televízión keresztül egynapos nemzeti gyászt hirdetett, és kijelentette, hogy megkezdték a vizsgálatokat a tragédiával kapcsolatban.
"Mindenekelőtt szeretnék bocsánatot kérni – mondta a helyi rádióban és televízióban a katonai bázis parancsnoka, George Ndem, akit láthatóan megrázott az esemény. – Tettünk erőfeszítéseket arra, hogy a tárolóhelyiségek biztonságát javítsuk, de sajnos erre az eseményre előbb került sor."
A helyiek szerint azonban a katonaság egyáltalán nem tett elegendő erőfeszítést a tragédia elkerülésére. Egy tavalyi kisebb robbanást követően ugyanis semmiféle biztonsági intézkedést nem léptettek érvénybe.
Még nagyobb katasztrófát okozhatott volna, ha a robbanásokra hétköznap kerül sor, mivel a helyszínen összeomlott három iskolaépületben háromezer gyermek tanult. "Szerencsénk volt, hogy a fegyverek többségét a föld alatt tárolták. Máskülönben egész Lagos lángba borulhatott volna" – jegyezte meg egy nigériai katona.
Az Obasanjo elnök vezette Nigéria Afrika legnépesebb országa – hírhedt a mindent átszövő korrupcióról, az országban uralkodó tömeges nyomorról és az etnikai és vallási feszültségekről. Széles kör? elégedetlenség tapasztalható a lakosság körében, amely Obasanjo 1999-es hatalomra kerülésétől gyorsabb anyagi felemelkedést remélt. "Ami az ikejai fegyverraktárban történt, szimbolikus jelentőség? az egész országra nézve – véli Emeke Uzoatu politikai elemző. – A nem megfelelően karbantartott fegyverraktárnak csak egy szikra kellett ahhoz, hogy lángra lobbanjon. Ugyanígy egy nem megfelelően karbantartott ország, Nigéria, időzített bomba, amely nemsokára felrobbanhat
"