Margaret Thatcher. Óva int Fotó: Reuters
Lady Thatcher kifejtette: "Életem során a legtöbb probléma, amivel a világnak szembe kellett néznie, így vagy úgy, de a kontinensről származott, a megoldások pedig a kontinensen kívülről." A szemrehányásokat rezzenéstelen arccal hallgató Duncan Smith szerint Nagy-Britanniának benn kellene maradnia az unióban, ám az euró bevezetése nélkül. A konzervatív vezető úgy látja: fontos, hogy az ország ellenálljon minden olyan álomnak és törekvésnek, amely az Európai Uniót Amerikával rivalizáló szuperhatalomnak szeretné látni.
Tony Blair a barcelonai EU-csúcsról szóló beszámolójában idézte Margaret Thatcher szavait, és hozzátette: "Hogyan érvelhet bárki is komolyan az Európai Unióból való kilépés mellett? Hogyan állíthatja bárki is komolyan, hogy az elmúlt fél évszázadban semmi jó nem származott Európából?"
A miniszterelnök a prosperitásra és a békére, valamint a belépésért most is sorban álló országokra hivatkozva védelmezte Nagy-Britannia EU-tagságát, kijelentve, hogy a kilépés melletti érvelés nem hazafiság, hanem könnyelműség.
Margaret Thatcher szavait a liberális demokraták és az EU-párti toryk is elítélték. Lord Lamont volt pénzügyminiszter azonban Thatcher mellé állt, kijelentve: "Az európaiaknak teljesen más elképzelésük van Európáról, mint a legtöbb britnek. Meg lennék lepve, ha a barcelonai csúcs sikertelensége után Tony Blair nem jutott volna ugyanerre a következtetésre."
A kormányzás művészete című, megjelenés előtt álló könyvéről Margaret Thatcher elmondta: "Még egy könyvet akartam írni, és azt akartam, hogy az a jövőről szóljon." A volt brit miniszterelnök attól fél, hogy a vezetők nem ösztöneiket és meggyőződésüket, hanem a divatot fogják követni. Meggyőződése szerint, ha a Nyugat meg akarja őrizni vívmányait a gyermekei és unokái számára, akkor ébernek és erősnek kell lennie. A könyv célja megmutatni, hogyan lehet és kell ezt megtenni.