Amerikai szállítógép landol Kabul mellett Fotó: Reuters
Az al-Kaida-harcosok ilyen kemény ellenállásának egyik fő oka, hogy rengeteg köztük a külföldi. Az afgán földművesek és kétkezi munkások, akik a tálibok soraiban harcoltak, jórészt sikeresen visszailleszkedtek régi életükbe. Az arab, üzbég és csecsen militánsoknak, akik csatlakoztak az al-Kaida-csapatokhoz, és együtt harcoltak a tálibokkal, nincs ilyen kényelmes lehetőségük. A hazatérés sokuk számára nemcsak veszélyes, de szinte lehetetlen. Nem maradt tehát más számukra, mint elrejtőzni a hegyekben vagy más gyéren lakott vidékeken, és kivárni, amíg az amerikaiak és szövetségeseik belefáradnak Afganisztán belső politikai harcaiba és villongásaiba, és faképnél hagyják az egész országot. Voltaképpen két választásuk van: felvenni a harcot az afgán hegyekben, vagy bekerülni egy guantánamói börtönzárkába. Így nem csoda, ha megvetik a halált, és hajlandóak az utolsókig harcolni. Ékes példája volt ennek a Mazar-i-Sharifban levert fogolylázadás.
Az Afganisztánban rejtőző al-Kaida-harcosok a Pentagon szerint futárok segítségével érintkeznek egymással, nincs megnevezhető katonai parancsnokuk vagy látható stratégiájuk. Mivel nincs hadseregük sem, lehetetlen a hagyományos módszerekkel leverni őket. Egységes parancsnokságuk sincs, néhány száz fős vagy csak néhány harcosból álló csoportokban harcolnak. "Nem lepne meg egyikünket sem, ha ezeknek a keménykötés? harcosoknak kis csoportjai megtámadnának bennünket, és megkísérelnék az ideiglenes kormány megdöntését" – mondta Tommy R. Franks tábornok, az Egyesült Államok Központi Parancsnokságának feje.
Washingtoni hivatalos körök váltig hangoztatják, hogy az al-Kaida-harcosokat körülzárták, és rövidesen felszámolják. A Pentagon azonban egyidejűleg megkezdte az amerikai közvélemény előkészítését a jövőben sorra kerülő harcokra és arra, hogy azoknak lesznek amerikai áldozatai is. "Azt hiszem, várható, hogy felbukkannak majd újabb számottevő gócok, és lesznek ehhez hasonló harcok" – közölte Donald H. Rumsfeld védelmi miniszter. A háború tehát folytatódik, és nem tudható, meddig.
Washingtoni illetékesek figyelmeztettek, hogy a jelek szerint al-Kaida- és tálib harcosok gyülekeznek a pakisztáni határ túloldalán. A források nem nevezték meg pontosan bizonyítékaikat, egy illetékes azonban a CNN-nek elmondta: "Különböző jelek utalnak arra, hogy az al-Kaida esetleg megpróbál újraszerveződni Pakisztán területén abban a reményben, hogy viszszatér Afganisztánba." Időközben Donald Rumsfeld védelmi miniszter a barlangokban és alagútrendszerekben rejtőző harcosok ellen folyó hadművelettel kapcsolatban kijelentette: el akarják érni, hogy a tálibok és az al-Kaida tagjai sehol ne találjanak menedéket, ahonnan támadásokat indíthatnak. "Egyszerűen utánuk kell menni. Ez az egyetlen megfelelő védekezés ellenük" – mondta Rumsfeld az újságíróknak, utalva arra is, hogy ez nem az első és utolsó nagy csata ebben a háborúban.