Mint ismeretes, az első forduló a Franciaországban alacsonynak számító, több mint hetven százalékos részvétel mellett Jacques Chirac jelenlegi elnök és Le Pen győzelmét hozta, akik a vasárnapi második fordulóban ismét összemérik erejüket. A közvélemény-kutatók szerint a még hivatalban lévő elnök nagyarányú győzelme várható, a franciák azonban nem akarják a véletlenre bízni a választás kimenetelét. Május elsején országszerte több mint egymillióan vonultak ki az utcára a francia belügyminisztérium jelentése szerint, hogy kifejezzék tiltakozásukat Le Pen rasszizmusa ellen. A tiltakozók szerint a május elsejei felvonulások jelentették a Le Pen-ellenes megmozdulások csúcsát. "N mint náci, F mint fasiszta" – szavalták a felvonulók, akik mintegy 110 település utcáit és tereit özönlötték el a munka ünnepén. Párizsban kétszázezerre tették a Le Pen ellen tüntetők számát, ami az 1968-as diáktüntetések óta a legnagyobb megmozdulásnak tekinthető. Külön tüntettek a tiltakozók a Szajna egyik hídján annak a vízbe fulladt marokkói férfinak az emlékére, akit 1995-ben löktek a folyóba Le Pen pártja, a Nemzeti Front bőrfej? hívei.
Maga a szélsőjobboldali politikus is több ezer embert vitt az utcára ugyanaznap. Igaz, belügyi jelentések szerint az általa várt százezer embernek csak a tizede jelent meg a Nemzeti Front pártjának demonstrációján. A szélsőségesek Párizs központjában gyülekeztek. "Le Pen elnök", "Büszke vagyok, hogy francia vagyok" – skandálták. Le Pen nem fukarkodott ellenfele pocskondiázásával. Chirac elnököt egy korrupt politikai rendszer "keresztapjának" nevezte, és kifejezte meggyőződését, hogy vasárnap győzelmet arat. A szélsőjobboldali politikus pártja védőszentje, Jean d\'Arc tiszteletére rendezte a felvonulást. Hívei szerint a szélsőséges vezető a francia szent nyomdokain jár, amikor felveszi a harcot az országot elözönlő idegen behatolókkal – értsd bevándorlókkal – szemben.
A hetvenhárom éves politikus az eddigi választásokon nem szerepelt fényesen, de most jól meglovagolta a franciák csalódottságát vezetőikben, valamint a bűnözéstől, bevándorlástól és a globalizációtól való félelmet. Le Pen hívei szerint Chirac "túl lágy", ők a valódi jobboldalt akarják hatalomra segíteni. A hatóságok több mint 3500 biztonsági embert küldtek az utcára, és rengeteg kamera pásztázta az utcán hömpölygő tömegeket az erőszaktól való félelem miatt. A jelenlegi elnök a szavazatok kevesebb, mint húsz százalékát gyűjtötte be az első forduló győzteseként, ami rekord alacsonyságúnak számít a francia elnökválasztások történetében. Chirac szemmel láthatólag nem lelkesedik azért, hogy a politikát az utcára viszik. Szerinte "a demokráciában a politikai cselekedet nem az utcán játszódik le, hanem a szavazófülkékben". Reményei szerint nagyarányú győzelmet arat majd a politikai pártok sokszín? koalíciójának támogatásával. Számos baloldali tömörülés is felszólította támogatóit, hogy szavazzanak Chiracra, aki "legalább egy kicsit demokrata".
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »