Pakisztáni rendőrök a hyderabadi börtönben. Im memoriam Daniel Pearl Fotó: Reuters
"Meglátom majd, hogy aki meg akar ölni, annak sikerül-e megölnie, vagy ő maga hal meg előttem – üzente ügyvédjén keresztül Szaed. – Ez egy döntő háború az iszlám és a kafir (nem muszlim) között, amelyben mindenki saját maga dönti el, hogy melyik oldalra áll."
Szaedet azzal vádolják, hogy ő volt az eszmei szerzője a Wall Street Journal riportere, Daniel Pearl foglyul ejtésének és meggyilkolásának.
Mivel az ítéletet egy különleges antiterrorista bíróság hozta, azt a pakisztáni felsőbb bíróságokon még megtámadhatják. A bíróság döntése ingatag lábakon áll, mivel három olyan tanút meg sem hallgattak, akik állítólag jelen voltak Pearl meggyilkolásakor. Az ítélet – bizonytalansága ellenére – tovább mélyíti az Egyesült Államok és szövetségese, Musarraf elnök személye iránti elutasítást, akinek politizálása ingatag, és félmeg-oldások jellemzik. Musarraf az év elején bejelentette, hogy radikálisan fellép a Pakisztánban fellelhető iszlám szélsőséges csoportokkal szemben. A nagy csinnadrattával elfogott ezerötszáz gyanúsított többségét azonban később csendben szabadon engedték. Musarraf már több ízben engedett India és a Bush-kormányzat nyomásának, ígéretet téve arra, hogy megakadályozza a pakisztáni fegyveresek Kasmírba történő bevonulását. India szerint azonban ezek az ígéretek nem váltak valóra.
Musarraf engedte, hogy az amerikai katonák, rendőrök és titkos ügynökök együttműködjenek a pakisztáni biztonsági erőkkel az al-Kaida terrorszervezet felszámolása érdekében, a közös munka azonban sok esetben lassú volt, s a terroristáknak sikerült hálózatuk nagy részét Afganisztánból Pakisztánba csempészniük.
Musarraf nem tudta megakadályozni azt a május 14-ei fegyveres támadást sem, amelyben iszlám szélsőségesek harmincnégy személyt öltek meg. Az akkori merénylet miatt India a Pakisztán elleni háború szélére sodródott, mivel felelősnek tartja a szélsőségesek átengedéséért.
A napokban újabb iszlám terrortámadásra került sor Pakisztánban, ezúttal Kasmír déli fővárosa, Dzsammu kunyhókból álló külvárosában. Huszonhét halottja és több tucat sebesültje volt annak a támadásnak, amelynek során szádhunak – hindu szerzetesnek – öltözött öt támadó vaktában lövöldözött és gránátokat hajigált a kunyhókra, illetve a hindu templomok körül gyülekező polgárokra. Az áldozatok között egy gyermek és tizenkét nő van. A helyszínre érkező rendőrök és a támadók között összecsapások robbantak ki. Az indiai hadsereg széles kör? nyomozást indított a tettesek után.