Irak melletti tüntetés Párizsban. A tények nem zavarnak Fotó: Reuters
A Le Point helyszíni riportja Bagdadból megerősíti, hogy Szaddám Huszein nem fogja hagyni az embereket elmenekülni, hogy az amerikaiak ne egy üres várost találjanak. Ugyanez a lap vezércikkében hivatkozik arra, hogy Franciaország magatartására magyarázatot adhat a jelentős iszlám bevándorló réteg, amelyet kezelni kell. A Quai d\'Orsay (a párizsi külügyminisztérium) számára továbbra is a szent tehén jelentőségével bír az arab politika, annak ellenére, hogy eddig az nem sok eredménnyel járt.
A Le Point véleménye szerint "Franciaország rég elveszett dicsőségének hamvait igyekszik széthinteni a népek tudatába, kialakítva egy új »univerzalista« látásmódot, amely szembehelyezkedik az amerikai messianizmussal."
A lap idézi egy amerikai kutató könyvét (Robert Kagan: A hatalom és a gyengeség. Az Egyesült Államok és Európa az új világrendben), melyet így jellemez: Egy erejében biztos Amerika szemben egy jogászkodásba menekülő Európával: ez az amerikai héják könyörtelen diagnózisa a kontinensről.
A könyv értelmezése szerint az Egyesült Államok számára, amely egyre inkább magáénak tudhatja az erőt és a hatalmat, a követendő út az "unilateralizmus" lesz, amely számára a nemzetközi intézmények csak hátráltató tényezők. Európa viszont, amely egyre inkább veszít erejéből, a jogi normák, nemzetközi szabályok és közös intézmények védelmébe menekül.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »