George Tenet, a CIA igazgatója. Viszi a balhét Fotó: Reuters
Ugandában, Yoweri K. Museveni elnökkel találkozva Bush kijelentette: "Olyan beszédet mondtam a nemzetnek, amelyet a hírszerző szervek jóváhagytak." Ez volt egyébként az első eset, hogy az elnök a szövetségi hivatalokat okolta a történtekért.
Mindössze néhány órával később Washingtonban George J. Tenet, a CIA igazgatója elismerte: szervezete "hibát" követett el, amikor megengedte, hogy az elnök idézze a brit kormánytól kapott tájékoztatást, jóllehet elemzők kétségbe vonták azok hitelességét: "Annak a tizenhat szónak sohasem lett volna szabad bekerülnie az elnök számára írt szövegbe." Majd a következőket fűzte hozzá: "Először: a CIA jóváhagyta az államfő közállapotokról szóló jelentését, mielőtt az elhangzott. Másodszor: én vagyok a felelős a hivatalom jóváhagyási folyamatáért. Végül harmadszor: az elnöknek minden oka megvolt, hogy úgy vélje: helytálló szöveget adtunk át neki." Tenet azt követően tette kijelentéseit, hogy értekezett Condoleezza Rice nemzetbiztonsági főtanácsadóval, aki viszont az elnök repülőgépén közölte a tudósítókkal, hogy a CIA igazgatója nem emelt kifogást a jelentés ellen, amelyet előzetesen megkapott. "Biztosíthatom önöket: az államfő nem készakarva mondott olyat az amerikai népnek, amiről sejtettük, hogy hamis. Elképesztő, hogy valaki ilyet még állítson is" – fogalmazott Rice.
A demokraták, illetve az elnökjelöltségre pályázók, sőt az újságírók közül is egyre többen olyan utalásokat tettek, amelyek szerint az elnök urániumról szóló állítása a januári jelentésben azt bizonyítja: hajlamos volt eltúlozni a Szaddám Huszein elleni háború szükségességét. Egyes hírek meg nem nevezett CIA-vezetőket idéztek, akik kijelentették: figyelmeztették a Fehér Házat, hogy ne vegye be a beszédbe az urániummal kapcsolatos vádat. Joe Lieberman demokrata szenátor, aki pályázik az elnökjelöltségre, ugyanakkor a háború lelkes támogatója volt, törvényhozási vizsgálatot követel az ügyben. "Tudjuk, hogy a közállapotokról elmondott jelentésben hamis adat volt, amely félrevezette az amerikai népet. Ez pedig meglazítja azt a bizalmi köteléket, amelyet feltétlenül éreznünk kell vezetőink iránt háború és terrorizmus idején" – szögezte le. A republikánus Pat Roberts, a szenátus választott hírszerzési bizottságának elnöke kifejtette: szeptemberben nyilvános meghallgatásokat fog tartani a hírszerzésről, majd ugyancsak a CIA igazgatóját okolta. Más republikánusok – bár annak a meggyőződésüknek adtak hangot, hogy vizsgálatra van szükség a hírszerzést illetően – mégis azt hangoztatták, hogy a demokraták politikai jó pontokat akarnak szerezni az ügyből, de próbálkozásuk nem fog sikerrel járni.
Colin L. Powell külügyminiszter hangsúlyozta: az elnök kijelentésének célja nem az volt, hogy félrevezesse vagy becsapja az amerikai népet. A hírszerzési adat szerinte egyszerűen csak nem állta ki az idő próbáját. Ennek megfelelően ő már nem is használta fel néhány nappal később az ENSZ BT-ben tartott beszédében.
Mialatt a Fehér Ház az ügy elsimításán munkálkodott, Jack Straw brit külügyminiszter védelmébe vette országa szerepét a szóban forgó adatok közlésében, mondván, hogy a CIA kétségét fejezte ki az állítással kapcsolatban, de nem indokolta, miért. A brit képviselőház illetékes bizottságához írt levelében kifejtette: a vád hírszerzési forrásokon alapult, amelyeket nem osztottak meg az Egyesült Államokkal.
Amerikai kormánykörök ennek ellenére sem várták Tenet lemondását. Jóllehet ő az egyetlen, akit a Bush-kormány átvett a Clinton-adminisztrációtól, és bár egyes konzervatívok nem bíznak benne, az elnök feltétlenül mögötte áll.
Amikor Bush elnököt szombaton Nigériában megkérdezték, lezártnak tekinti-e az ügyet, igenlő választ adott. Howard Dean volt vermonti kormányzó, aki vetélkedik a demokratapárti elnökjelöltségért, úgy véli, Tenet egyszerűen a Fehér Ház áldozati báránya. "Van egy csomó olyan adatunk, amelyet a kormánynak nyilvánosságra kell hoznia ahhoz, hogy megtudjuk, miért mentünk háborúba Irakban
A kérdés: vajon milyen alaptalan tájékoztatásokat használtak fel akkor, hogy háborúba küldjenek bennünket?" – tette fel a kérdést Dean. Richard Gephardt demokrata képviselő, aki ugyancsak pályázik az elnökjelöltségre, bírálta Busht, amiért hagyta, hogy Tenet magára vállalja a hiba elkövetését: "Az elnök felelős azért, ami a közállapotokról szóló jelentésben áll!"
A jelek szerint a kongresszusi vizsgálat elkerülhetetlen, annál is inkább, mert a szenátus már szóban megszavazta annak kinyomozását, hogy mi vezetett Bush elnök kijelentéséhez. Egy bizonyos: az államfő januári kijelentése végig kísértette afrikai látogatása során. A Fehér Ház számára annál is súlyosabb nehézséget jelent a dolog, mivel a választási hadjárat megindítása idején kedvezőtlen hatást gyakorolhat az elnök népszerűségére, sőt, ami még
rosszabb, szavahihetőségére.
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »