Mohamed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség vezetője Fotó: Reuters
Izrael elvben nem ellenzi a közel-keleti atomfegyvermentes övezet tervét, álláspontja szerint azonban a palesztin terrorizmus és az Izrael-ellenes arab-muszlim gyűlölet e cél megvalósítását lehetetlenné teszi. Irán megsértette az atomsorompó egyezmény és a NAÜ előírásait, és megpróbálta eltüntetni ennek bizonyítékait is. Két évtizedet vett igénybe, amíg a NAÜ kiheverte Irak illegális atomfegyver-programja felderítésének kudarcát. A nemzetközi tehetetlenség kényszerítette ki Menachem Begin kormányfőtől, hogy 1981-ben az izraeli légierő rombolja le az iraki Oszirak reaktort. Most Iránon a sor.
Az ellenőrök legutóbbi jelentéseiben számos intő jelet találhatunk. Először is az irániak nem adtak magyarázatot az ellenőrök által felfedezett hasadó anyagok nyomaira. Sokáig halogatták az ellenőröknek a kulcshelyszínekre való beengedését, és nem tettek jelentést a P–2 urándúsító centrifugákról, a Natanz urándúsító színhelyén való intenzív építkezésekről, valamint a helyszínen raktározott, nagy mennyiség? dúsításra váró urániumról.
Hasemi Rafszandzsáni volt iráni elnök ugyanakkor a zsidó állam megszületését a "történelem legrosszabb eseményeként" értékelte. Ali Khamenai ajatollah pedig felszólított, hogy "az Izraelnek nevezett rákos daganatot gyökerestől irtsák ki a régió testéből". Látva ezt a fenyegetést, a világ számos vezetője, köztük Tony Blair brit kormányfő és külügyminisztere, Jack Straw is nyilvánosan elismerte: az Izrael megsemmisítésére felszólító rendkívüli fenyegetések kivételes válaszokat igényelnek. Amíg az arab és muzulmán országok Izrael létét és függetlenségét fenyegetik a Közel-Keleten, a zsidó államnak szüksége van megfelelő elrettentő erőre.
El-Baradei Gideon Franknak, az Izraeli Atomenergia Bizottság főigazgatójának veti fel az atomfegyvermentes övezet megteremtésének koncepcióját, és kérelmezni fogja, hogy ellenőröket küldhessen a dimonai atomreaktorhoz. Izrael ellenzi az ellenőrök belépését a dimonai telepre, de úgy tűnik, nem gördít akadályt a kutatási célú, Javne mellett fekvő, kisebb atomreaktor vizsgálata elé Nahal Sorekben. Baradei a jeruzsálemi Héber Egyetemen tart előadást a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásáról.
A héten a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség pénzügyi és technikai segítségével új nukleáris gyógyászati program indul. Erről döntött el-Baradei és Dani Naveh izraeli egészségügyi miniszter szerdai találkozójukon. Az együttműködés oldja majd a testület és a zsidó állam közötti, Jeruzsálem nukleáris politikája által keltett feszültséget. A látogatás természetesen nem változtatja meg Izrael állam eddigi nukleáris politikáját. Az ország fél évszázada nem cáfolja, de nem is erősíti meg, hogy rendelkezik atomfegyverrel. Szakértők a zsidó állam rendelkezésére álló nukleáris robbanófejek számát háromszázra becsülik. Ennek leszerelésére, az atomfegyvermentes övezet megteremtésére addig nem kerülhet sor, míg helyre nem áll a Közel-Keleten az Izrael elfogadásán alapuló regionális béke és biztonság rendszere.