John Kerry a Rocky filmek helyszínén, Pennsylvaniában. Felveszi a kesztyűt Fotó: Reuters
A közelmúltban, vietnami hadviseltekből alakult "Veteránok az Igazságért" elnevezés? csoport tévéhirdetése mintegy bevezetője a bemutatásra szánt filmnek. A nagy visszhangot kiváltott hirdetésben a veteránok árulással vádolják a massachusettsi szenátort, mivel háborús bűnök elkövetésével vádolta meg az amerikai katonákat a szenátus külügyi bizottsága előtt, 1971-ben tett vallomásában. Egyes sajtóértesülések szerint a dokumentumfilmet Ellopott becsület címen fogják bemutatni.
A csoport tagjai célul tűzték ki, hogy megkérdőjelezzék John Kerry demokrata párti elnökjelölt Vietnamban tanúsított hősies magatartását, és kitüntetéseinek jogosságát, valamint a 70-es években elhangzott háborúellenes nyilatkozatainak igazságtartalmát. A massachusettsi szenátor a "Bush-kampány előhadának" nevezte a szervezetet, amely az elnök piszkos munkájának elvégzésére vállalkozott. Az ellenfél azonban visszautasította a vádat. Kerry kampánystábja felhívta Bush elnököt a tévéhirdetések elítélésére, és panaszt emelt a Szövetségi Választási Bizottságnál, mivel véleményük szerint a veteránok csoportja a Bush–Cheney-kampánnyal illegálisan együttműködve adta le a kérdéses hirdetést.
Hétfőn Bush elnök közölte: le kellene állítani a független csoportok egész hada által közzétett politikai hirdetéseket, beleértve a John Kerry háborús tevékenységét támadó tévéreklámokat is. Név szerint azonban nem tett említést a gyorsnaszád-veteránokról, sem hirdetésük tartalmáról. Amikor a tudósítók feltették a kérdést Bush elnöknek, vajon Kerry hazudott-e háborús magatartását illetően, az államfő meggyőzően így válaszolt: "Kerry kiválóan szolgált, és büszke lehet a magatartására." Az összefonódás vádjának elkerülésére szombaton lemondott a Bush-kampány egyik központi szerepet játszó önkéntes résztvevője, Ken Cordier ezredes, aki maga is részt vett a tévéhirdetést megjelentető veteránok munkájában. A kampánystáb sietett nyilvánosságra hozni, hogy az ezredes korábban nem informálta őket a hirdetés elkészítésében való részvételéről.
Szerdán Max Cleland vietnami veterán és volt demokrata szenátor megkísérelte átadni John Kerry levelét Bush elnöknek szigorúan őrzött texasi birtokán. A levél, amelyet Cleland állítása szerint a szenátus kilenc, annak idején Vietnamban harcolt tagja is aláírt, a Kerry-ellenes tévéhirdetések elítélésére sürgette az elnököt, mivel azok "a legrosszabb fajta politizálást képviselik". A levelet végül egy megbízott vette volna át, de Cleland neki nem adta oda, mint ahogyan nem vette át azt a válaszlevelet sem, amelyben Bush-párti vietnami veteránok, köztük több republikánus kongresszusi képviselő azzal vádolja Kerryt, hogy miközben kampányát vietnami katonai szolgálatára építi, kritizálja azokat a veteránokat, akik Busht támogatják. A levél aláírói szintén szóvá teszik, hogy Kerry soha nem kért bocsánatot azért, hogy Vietnamban elkövetett attrocitásokkal vádolta meg az amerikai katonákat. Kerry ezzel kapcsolatban korábban azt nyilatkozta, hogy kijelentéseit a szövegösszefüggésből kiragadva tették közzé.
Egy másik, Kerry által a napokban útjára bocsátott tévéhirdetés ugyanakkor – többek között a gyorsnaszád-veteránokra
utalva – azzal vádolja Bush elnököt, hogy a hadviseltek olyan csoportját állította kampányának élvonalába, akik be akarják feketíteni vietnami magatartását. Egyes demokraták azonban úgy vélik: a massachusettsi szenátor túlságosan mélyen merül bele egy olyan harcba, amely esetleg alááshatja az elnökségért folytatott választási hadjáratát. A republikánus oldal tagadja, hogy bármi köze lenne a gyorsnaszád-veteránok független szervezetének törekvéseihez, és levelet intézett a tévéállomásokhoz, amelyben rágalmazónak nevezi a demokrata jelölt hirdetéseit.
Bob Dole volt republikánus szenátor, aki 1996-ban a Republikánus Párt elnökjelöltje volt, úgy nyilatkozott, hogy ezek a hadviseltek nem lehetnek valamennyien hazugok. "Valami igazságnak kell lennie a vádakban." Majd a mérleg serpenyőibe tette mind Kerry hősies magatartását, mind pedig háborúellenes tevékenységét, és a következőképpen foglalta össze véleményét: "Egyik nap azt mondja, hogy polgári személyeket lövöldöztek le
a másikon pedig kijelenti: elnök akarok lenni, mert vietnami hadviselt vagyok."
Kerry alelnökjelöltje, John Edwards hazugságnak minősítette a "Veteránok az Igazságért" csoport hirdetéseit, és azt jósolta, hogy azok visszafelé fognak elsülni. "Az amerikai nép felelősnek fogja tartani érte az elnököt, és nyilvánvalóan ki fogja hámozni az igazságot" – fogalmazott. John McCain arizonai republikánus szenátor, aki 2000-ben az előválasztásokon fellépett Bush ellen, szintén elítélte a szóban forgó Kerry-ellenes hirdetéseket, és a demokrata jelölt katonai múltját védelmezve azt hangsúlyozta, hogy a Bush-kampánynak is el kellene határolnia magát a hirdetéstől. Kerry egyik szóvivője egyébként Dole kijelentéseivel kapcsolatban úgy vélte, nem szerencsés olyan nyilatkozatokat tennie, amelyek a haditengerészet okmányainak tükrében hamisnak bizonyulnak." A Bush-kampány szerint azonban Dole egyéni véleményének adott hangot, mivel többek között olyan nézetét is nyilvánosságra hozta a
kampánnyal kapcsolatban, amellyel a Fehér Ház aligha értett volna egyet. "Jelen pillanatban azt mondanám, Kerry megkaparintotta a vezetést
Most ugyan beállt egy kis visszaesés a vietnami ügy kapcsán, ennek ellenére valószínűleg ő van az élen" – nyilatkozta Dole.