Érdeklődők egy konyhagép-kiállításon. Mindenre kíváncsiak Fotó: Reuters
Mindezt egy brüsszeli központú, biztonsági és hírszerzési kérdésekkel foglalkozó kutatóintézet állítja legújabb kiadványában. Eszerint a kémhálózatnak több tucat ügynöke van: többségükben különböző vállalatoknál gyakorlaton lévő diákok, vagy doktori képzésen részt vevő fiatal tudósok. A szervezet Európa északnyugati részének összes országában, így Belgiumban, Hollandiában, Németországban, Franciaországban és Nagy-Britanniában is aktív. "Most pedig megpróbálja beépíteni ügynökeit Közép-Európába" – vélik a belga szakértők. A kínai ipari kémek legfőbb célpontjai a nagy egyetemek laboratóriumai, a gyógyszerészeti cégek, kutatóintézetek és a legmodernebb technológiával dolgozó ágazatok. A belga szakértők – akik saját bevallásuk szerint egy európai hírszerző szolgálatnál magas tisztséget betöltő személyektől kapták az információkat – azt állítják, hogy ennek az egész hálózatnak a központja Belgiumban van, s fedőszerveként egy itteni diákszövetség szolgál.
A Le Monde cím? francia napilap meg is nevezi ezt a szervezetet: eszerint a leuveni flamand katolikus egyetemen működő kínai diákszövetségről van szó. A
Brüsszel közelében lévő, világhír? flamand egyetemnek szoros kapcsolatai vannak Kínával, sok kínai diákot, vendégprofesszort fogad, s az itt működő "Chinese Students and Scholars Association of Leuven (CSSAL)" mintegy 400-700 hallgatót, illetve kutatót tömörít. (MTI)