Fotók: AP
A Bush elnök által aláírt okmány ezen országok közül is kiemeli Iránt, mint az Amerikát és a világot fenyegető legnagyobb
veszélyforrást. A nukleáris fegyverek kifejlesztésének irányába tett leállíthatatlan erőfeszítései, Izrael fenyegetése, a terrorizmus támogatása és a közel-keleti béke létrejöttének akadályozása mind-mind negatív pontként tűnnek fel az ország neve mellett. A Nemzetbiztonsági Stratégia nyilvánosságra hozatalát követően Stephen Hadley, az elnök nemzetbiztonsági tanácsadója közölte: a dokumentumban leírt „szükséges lépések megtétele” Iránnal szemben elsősorban nem katonai erő alkalmazását jelenti. Sokkal inkább nyomásgyakorlást Irán vezetőire az ENSZ Biztonsági Tanácsán keresztül. Ezután a tanácsadó hozzátette: „Ennek a diplomáciai erőfeszítésnek sikerülnie kell, ha el akarjuk kerülni a konfrontációt.” A frissen kiadott dokumentum ugyanis leszögezi: az Egyesült Államok „elkötelezett arra, hogy a világ legveszélyesebb fegyvereit távol tartsa a világ legveszélyesebb embereitől”.
Érdekesség, hogy a most közreadott dokumentum sokkal szkeptikusabban fogalmaz például Oroszországgal kapcsolatban, mint annak 2002-ben kiadott elődje, amikor is Bush elnök még elsősorban Vlagyimir Putyinnal való barátságát igyekezett minél erősebbre kovácsolni: „Az elmúlt időszak eseményei sajnálatos módon azt jelzik, hogy már nem olyan erős az elkötelezettség a demokratikus szabadság és annak intézményei iránt” – olvashatjuk a Nemzetvédelmi Stratégiában Moszkvával kapcsolatban. A Bush-adminisztráció Kínát is figyelmezteti: viselkedjen felelősen, és teljesítse kötelezettségeit, biztosítva a politikai és gazdasági szabadságot is állampolgárai részére.
Stephen Hadley, Bush elnök nemzetbiztonsági tanácsadója
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »