Az Arab Liga és országai jogellenes agressziót emlegetnek és a zsidó államot népirtással vádolják. Mindemellett kritikai hangok is megszólaltak: a Hamasz elkerülhette volna a háborút, ha tiszteletben tartja a korábbi tűzszünetet.
A Nyugat egyértelműen az iszlám terrorszervezetet vádolja a háború kirobbantásával és hangsúlyozza: Izraelnek joga van megvédeni polgárai biztonságát. Ám hozzáteszik: a zsidó államnak ezt a jogát a nemzetközi jog keretein belül kell érvényesítenie.
A leggyakoribb vád, hogy a zsidó állam aránytalan erőt alkalmazott és ennek köszönhető az arab oldalon a nagyszámú polgári áldozat. Ezt hangoztatta Ban-Ki Mun ENSZ-főtitkár és a világszervezet emberi jogokkal foglalkozó főbiztosa, Richard Falk, a szervezet rapportőre, Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök, Gordon Brown és külügyminisztere, David Miliband, valamint a magyar külügyminisztérium nyilatkozata is. Ettől eltérő hangok is megjelentek: Franco Frattini volt igazságügyi biztos és az EU soros elnökségét ellátó cseh kormány szóvivője szerint is Izrael szorosan tartotta magát a nemzetközi jog előírásaihoz és emiatt bírálat nem érheti. George Bush, távozó amerikai elnök is kiállt Izrael önvédelmi joga mellett. Ennek értékéből levon, hogy az ENSZ BT tűzszüneti felhívásának elfogadtatását az amerikai küldött tartózkodása tette lehetővé. A kritikusok célja a hadműveletek befagyasztása volt. A BT-határozatot azonban mindkét fél, a Hamasz és Izrael is elutasította.