„Izrael azt kockáztatja, hogy fokozatos öngyilkosságot követ el, mint demokratikus állam" - nyilatkozta a Reuters németországi tudósítójának Angela Merkel kormánypártjának egyik vezetője, Ruprecht Polenz. A Bundestag külügyi bizottságának az elnökeként is tevékenykedő politikus szerint „Izrael figyelmen kívül hagyja a tényt, miszerint sem a palesztinok, sem az arab államok nem fogadnak el semmilyen megoldást Kelet-Jeruzsálem nélkül".
A francia külügyminisztérium berendelte a párizsi izraeli nagykövetet, akivel közölték, hogy elfogadhatatlan a kelet-jeruzsálemi építkezés, míg az orosz külügyi szóvivő a munkálatok azonnali leállítására szólította fel az izraeli kormányt.
Az európai országok éles diplomáciai kirohanását egy lebontásra ítélt épület helyére tervezett húsz lakás váltotta ki. Az építkezés helyszíne, a kelet-jeruzsálemi Shepherd Hotel (képünkön) és a hozzá tartozó telek közel húsz éve egy amerikai befektető, Irwin Moskowitz tulajdonában van. Az épület eredetileg a nácikkal együttműködő jeruzsálemi főmufti, Hadzs Amin al-Husszeini számára készült, még a múlt század húszas éveiben. 1945 és 1967 között szállodaként szolgált, majd a hatnapos háború után állami tulajdonba került, végül Irwin Moskowitz cége vásárolta meg. Az üzletember az elmúlt évtizedekben több mint egy tucat kis zsidó enklávét hozott létre a város keleti felén. A kritikát, miszerint az arab többségű városrészekben provokatív szándékkal építkezik, Moskowitz azzal utasította el, hogy arabok minden korlátozás nélkül vásárolhatnak és bérelhetnek lakóingatlanokat Jeruzsálem nyugati - zsidók lakta - felében. A befektető azonban sokáig nem kapott engedélyt a Shepherd Hotel lebontására, mígnem idén tavasszal a jeruzsálemi önkormányzat elvi döntést hozott a szálloda helyére tervezett lakóépületről.