hetilap

Hetek hetilap vásárlás
27 ember dönti el, ki lesz az unió elnöke
Titkos küldetés

2009. 11. 20.
A pápaválasztás titkosságához hasonlította a brüsszeli EUobserver.com az új európai csúcsvezetők kiválasztásának folyamatát. Döntés lapzártánk után, legkorábban csütörtök este várható a rendkívüli EU-csúcson. Alig több mint két tucat ember, a 27 tagország vezetője dönt az első számú uniós pozícióról. A megbízás két és fél évre szól, és ugyanennyivel meghosszabbítható. Az egyik fő esélyes összeurópai adót javasol, ami a megerősített szuperállam költségeit fedezné.

Az Európai Tanács (ET) rendkívüli ülését ugyan Fredrik Reinfeldt svéd kormányfő, a Tanács jelenlegi elnöke hívta össze, mégis leginkább Václav Klaus cseh államelnöknek köszönhető, aki addig húzta a Lisszaboni Szerződés ratifikációját, hogy az előző EU-csúcson a tervekkel ellentétben nem lehetett elnököt választani. Az ET első állandó, azaz nem féléves ciklust, hanem két és fél éves időszakot betöltő elnöke mellett a kül- és biztonságpolitikai főképviselőt, továbbá egy ET-főtitkárt is választanak a rendkívüli csúcson.

A legtöbb jelentkezőt az elnöki és a főképviselői pozíció vonzotta. A győztes személye mindenképpen meglepetés lesz, ugyanis a legtöbb jelölt hivatalosan nem jelentette be indulását. A titkos jelölt­állítást Reinfeldt soros svéd elnök azzal indokolta, hogy az elnöki pozícióért hivatalban lévő miniszterelnökök is szép számmal indulnak, akik meg nem választásuk esetén kellemetlen helyzetbe kerülnének hazájukban, választópolgáraik előtt. A néhány hete még biztos befutóként emlegetett Tony Blair támogatói szép csendben kihátráltak a volt brit miniszterelnök mögül. A Blair riválisaként emlegetett luxemburgi Jean-Claude Juncker miniszterelnök esélyei is nagyot zuhantak az elmúlt két hétben, de még ő is versenyben maradt. Blairen kívül a világpolitikában csak kevésbé ismert, illetve kevésbé fajsúlyos nevek kerültek szóba.

Régebben favoritnak számított a dán exminiszterelnök, Anders Fogh Rasmussen, aki a NATO- főtitkári pozíció megszerzésével ki is esett a lehetséges jelöltek közül. Vaira Vīķe-Freiberga egykori lett államfő asszony azon kevesek egyike, aki nyilvánosan jelentkezett az elnöki pozícióra. Margot Wallström, bizottsági alelnökkel az élen az unió női tiszt­ségviselői azért kampányolnak, hogy hölgyek is kapjanak pozíciókat az EU csúcsán, ugyanis félő, hogy az új Európai Bizottságban jóval kevesebb hölgy lesz, mint az előzőben. Vīķe-Freiberga így akár esélyes lehet a főtitkári pozícióra. A lett politikus asszony egyébként nehezményezte a választás körüli nagy titokzatosságot.

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!