A kommentátorok rámutattak, hogy az elégedetlenek Ausztrián és Magyarországon kívül mindenütt inkább a baloldalra hajlanak, míg itt, Európa közepén inkább a szélsőjobb felé. Ez így igaz, de ellentétben Budapesttel, Bécsben nagyon magas a külföldiek és a láthatóan külföldről származók száma. Az FPÖ egyszerű megoldásokat javasol az integrációra és az együttélés problémáinak megoldására – valószínűleg ez hozta meg számukra a sikert.
Az SPÖ eddig mindig tagadta a problémák létezését, és inkább a muzulmánbarát politikusokra támaszkodott, abban a reményben, hogy ez meghozza számára a többséget. Csakhogy ők nem tudták ígéreteiket tartani, több mint százezer muszlim szavazó otthon maradt, támadási felületet kínálva így az FPÖ-nek. Bécsben gyakran hallani azt a panaszt, hogy az SPÖ elvesztette a kapcsolatot választói egy részével, ami nagy elégedetlenséget váltott
ki a szavazóit mozgósítani képtelen pártban. Ezek a választások kétségkívül megnehezítik Werner Faymann, az amúgy sem népszerű SPÖ-kancellár, valamint néppárti helyettese, Josef Pröll helyzetét. Az eddig stabil osztrák politika ismét mozgásba lendül – de ha a koalíció így folytatja, akkor ez csak a szélsőjobbnak fog kedvezni.