Az észak-afrikai és közel-keleti politikai válságok és fegyveres konfliktusok nyomán menekültáradat lepte el az unió déli tagállamait. Silvio Berlusconi olasz kormányfő abban bízik, hogy rendkívüli uniós segítséget kap a menekültkérdés kezelésére, és nehezményezi, hogy ez eddig nem történt meg.
Idén már több mint 25 ezer illegális bevándorló érkezett Olaszországba, legtöbben Tunéziából menekültek el, de Líbiából is szép számmal érkeztek. Innen sokuk francia nyelvtudása miatt Franciaország felé vette az útirányt, ahol egyre komolyabb feszültséget keltenek az utcákon, parkokban élő, magukat koldulásból, illetve a helyiek adományaiból fenntartó tunéziai menekültek. Párizs környékén százak alszanak a parkokban a szabad ég alatt, és várják, hogy sorsuk jobbra forduljon, azonban a kormánytól eddig semmilyen érdemi segítséget nem kaptak. „Szeretnék Franciaországban maradni, de a rendőrök zaklatnak, ezért továbbmegyek, talán Hollandiába vagy Londonba, vagy nem tudom, hova"- nyilatkozta egyikük a BBC párizsi munkatársának. Legtöbben munkát keresnek, mivel „Tunéziában nincs munka, ott semmi sincs" - állítják. A francia rendőrök rendszerint fogdába viszik őket egy-két éjszakára, aztán újra elengedik.
Az unió tagállamainak zöme (22 ország) csatlakozott a jelenleg 25 tagból álló schengeni övezethez. Mivel az övezeten belül gyakorlatilag semmilyen határellenőrzés nincs, ezért az illegális bevándorlók is szabadon mozoghatnak az unión belül, és szinte bármelyik tagállamba kontroll nélkül juthatnak el. Nicolas Sarkozy francia államfő és Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök együttesen jelentette ki, hogy a kialakult helyzetben szükséges a schengeni övezet felülbírálása. A francia-brit politikai nyomás következtében az EB javasolta a határellenőrzések visszaállítását szükség esetén, bár ez szemben áll az áruk és személyek szabad mozgásának elvével, ami az európai integráció egyik alapgondolata.