Az Európai Parlament nemrég politikai nyilatkozatban kérte föl az uniós tagállamokat, hogy egységesen kezeljék a palesztin nép „legitim" törekvését arra, hogy az ENSZ-ben „államként" képviseltethesse magát. A nyilatkozat szellemisége Európa további értékvesztésének veszélyét vetíti előre. Azt, hogy a demokratikus vívmányaira büszke kontinens segédkezet nyújthat egy olyan alakulat állami szintre emeléséhez, amelyik gyakorlatilag a békés együttélés normáit, a nyugati civilizáció értékeit tagadja, és az iszlám fundamentalizmus frontját erősíti.
Izrael - összes hibájával együtt - a közel-keleti térség egyetlen demokráciája, amelynek biztonságát nem aláásni, hanem védelmezni kellene.
Az Izrael ellenőrizte területeken élő arab kisebbség az oslói egyezményeknek köszönhetően kimagaslóan széleskörű autonómiát élvez: önálló elnök, kormány, parlament, önálló jogalkotás, jogalkalmazás, közigazgatás, önálló rendőrség, korlátlan nyelvhasználat, megfigyelői státusz az ENSZ-ben, külképviselet több külföldi államban, így hazánkban is. Az arab kisebbségnek az Autonómia tizenöt éve alatt elég ideje volt, hogy bizonyíthassa a békés egymás mellett élés, továbbá a palesztin társadalom demokratizálása iránti elkötelezettségét. Csak a vak nem látja, hogy a várakozásokkal szemben a palesztin önrendelkezés biztosítása nem a békét erősítette, hanem a terrorizmusnak nyújtott védőernyőt. Különösen szembeötlő ez a Hamasz gázai hatalomátvétele óta. Rövidlátó politika lenne az oslói palesztin kötelezettségvállalások elszabotálását államisággal jutalmazni. Naivitás föltételezni, hogy ettől majd jobb útra térnek.