Több mint ötvenezren vesztették életüket a Sierra Leone-i polgárháborúban, melyet Taylor azzal a titkolt céllal támogatott, hogy milliárdos haszonra tegyen szert a világ leggazdagabbnak tartott gyémántlelőhelyeiből. A volt afrikai diktátor fegyverszállítmányokkal és pénzzel látta el a Sierra Leone-i hadsereget, és belerángatta a háborúba Libériát, Elefántcsontpartot és Guineát is.
Taylor évekig húzódó perében a fordulatot a híres szupermodell, Naomi Campbell vallomása hozta meg, aki 2010 augusztusában a hágai bíróságon elmondta: amikor 1997-ben Mia Farrow színésznővel Dél-Afrikában járt egy Nelson Mandela rendezte jótékonysági vacsorán, a szintén jelen lévő Taylor megajándékozta őt három darab „piszkos kaviccsal”, melyekről később kiderült, hogy valódi gyémántok. Naomi Campbell tanúvallomása bizonyította, hogy Taylor a polgárháború alatt gyémántokat kapott a Sierra Leone-i hadseregnek juttatott fegyverekért cserébe.
„Az első nemzetközi per a nürnbergi per óta, melynek során elítélnek egy nemzeti vezetőt – ez üzenet a világ diktátorainak, hogy gaztetteik miatt őket is elfoghatják” – kommentálta az ítéletet a Time magazin. Az ítélethirdetés után a 64 éves Taylor megpróbált beszélni, ám mikrofonját elhallgattatták, és nem vették figyelembe fellebbezési kérelmét sem. Freetownban, Sierra Leone fővárosában különleges weboldalakat hoztak létre, hogy a lakosok élőben nézhessék végig a hágai közvetítést – az ítélethirdetéskor örömujjongásban törtek ki és egymás nyakába borultak.
Charles Taylort összesen tizenegy vádpontban találták bűnösnek, ezek között szerepel például gyilkosság, nemi erőszak, civil lakosok megcsonkítása és gyermekek besorozása.