A Szövetséget Mahmúd Dzsibril vezeti, aki a Kadhafi-rezsim tavaly év eleji bukását követően felálló átmeneti kormány miniszterelnöke volt. Pontosan ezért nem lehet képviselő az új parlamentben, pártvezetői szerepét azonban nem kell feladnia. A Muzulmán Testvériség még vasárnap elismerte vereségét a legnagyobb városokban, Tripoliban és Bengáziban.
A választásokon 3500 jelölt indult a 200 parlamenti helyért, a részvétel pedig ugyancsak igen magas volt, a 2,8 millió regisztrált választó 60 százaléka adta le voksát valamelyik jelöltre. A hivatalos eredményekre valószínűleg a hét végéig várni kell, de az előzetes eredmények alapján Egyiptom és Tunézia után valóban megtörik a Muzulmán Testvériség sikersorozata a térségben.
Az eredmény azért is meglepő, mert a 60 éves Dzsibril politikai szerencsecsillaga leszálló ágba került már a tavalyi év végén, miután szeptemberben lemondott az átmeneti kormány vezetői posztjáról, mert vitákba keveredett a másik kormányfővel, Musztafa Abdul Dzsalillal, és a felkelők oldaláról is egyre több kritika érte. A mostani eredmények tükrében azonban nyilvánvaló, hogy a visszahúzódás briliáns politikai lépés volt Dzsibril részéről. Az átmeneti kormány népszerűsége ugyanis jelentősen megcsappant, mert a változások Líbiában csak nagyon lassan következnek be.
Dzsibril ezzel másodjára tett fel mindent egy lapra, és nyert. A politikus ugyanis korábban Kadhafi egyik technokratája volt, ám 2011 márciusában átállt a felkelők oldalára, amivel saját kivégzését kockáztatta, amennyiben Kadhafinak sikerült volna levernie a felkelést. Annak ellenére, hogy a nemzetközi terepen még elég bizonytalanul mozog, országán belül minden kétséget kizáróan sikerült egységbe kovácsolnia a liberális erőket a radikálisokkal szemben. Így tudták elkerülni azt, ami mind Egyiptomban, mind Tunéziában a hatalomba segítette a Testvériséget, mégpedig, hogy a liberális szavazatok többsége sok kis párt között szóródjon szét.