Az ARD felmérése alapján Merkel 2009 decembere óta nem volt ilyen népszerű, mint most. A közvélemény-kutatás szerint a választók 66 százaléka elégedett a munkájával.
A kancellárt 61 százalékkal követi a szociáldemokrata Steinmeier, aki 2013-ban akár kihívója is lehet Merkelnek. Ez a népszerűség azonban nem jelenti azt, hogy Merkel 2013 után is kancellár maradhat, ugyanis az ő népszerűsége nem elég a sikerhez. Jelenlegi koalíciós partnere, a Guido Westerwelle és a népszerűsége mélypontján álló Philipp Rösler által vezetett FDP (Szabad Demokrata Párt) ugyanis alig 3 százalékon áll, így az sem biztos, hogy bekerül-e a Bundestagba jövőre. Ezt a folyamatot gerjeszti az is, hogy a megkérdezettek 68 százaléka gondolja úgy, hogy az FDP biztosan nem képviselheti majd választóit a német parlamentben. Rösler, akire tavaly még a Szabad Demokrata Párt megmentőjeként tekintettek a pártban, az ARD történetének legalacsonyabb népszerűségi szintjét produkálta: előtte senkinek nem sikerült 16 százalékra „süllyednie”.
Merkel azonban egyre népszerűbb. Nemrég kalandos vállalkozásba fogott: az interneten lehetőséget adott a polgároknak, hogy az általuk legfontosabbnak tartott kérdésekre szavazzanak. A három legnépszerűbb kérdéssel kapcsolatban a kancellár interaktív vita keretében reagált a szavazói felvetésekre.
Merkel igen jól felkészült a beszélgetésre, amely többek között az örmény népirtás tagadását büntető törvény megszavazásáról, a marihuána legalizálásáról és az iszlámról folyt. A „Dialog über Deutschland” (Párbeszéd Németországról) nevű kommunikációs akcióra több mint 11 ezer témajavaslat érkezett, és a megadott határidőig 1,7 millió látogatója volt az erre készült weboldalnak. A februárban indított kezdeményezést, amely a polgárok között igen pozitív visszhangra talált, az ellenzék azzal támadta, hogy az már a következő választási kampány része, amit nem az adófizetők pénzéből kellene finanszírozni.
Úgy tűnik azonban, hogy a polgárok számára még mindig sokkal fontosabb az, hogy Merkel kemény kiállással védelmezi az ország érdekeit az eurózóna többi tagállamával szemben, a megtakarítási politika ugyanis igen népszerű a németek között. Pontosan ezért valószínű, hogy a kívülről jövő heves ellentámadások, mint például az olasz–spanyol kísérlet a múlt héten, nem csökkenteni fogják, hanem tovább növelik majd a kancellár népszerűségét.