Az egyiptomi csoportösszevonás csak hallgatólagos izraeli hozzájárulással volt lehetséges, mert az 1979-es Camp David-i békeszerződés előírja a terület demilitarizálását, és azt, hogy az egyiptomiak milyen létszámú egységeket állomásoztathatnak a félsziget területén. A megállapodás betartását a jelenleg 12 nemzet katonáiból álló nemzetközi békefenntartó és ellenőrző csoport (Multinational Force and Observers, MFO) is figyelemmel kíséri a két ország megállapodása alapján. Az MFO-nak Magyarország is tagja, jelenleg mintegy 40 katonával.
A Sínai-félsziget lakosai, elsősorban a beduin törzsek között komolyan felfegyverzett alakulatok is vannak, amelyekkel szemben a Mubarak-rezsim nem volt hajlandó kockáztatni a határozott fellépést. A beduinokat másodrendű polgárokként kezelték az előző rezsim idején, miután 1967-ben Izrael elfoglalta a Sínai-félszigetet, majd az 1979-es békeszerződés értelmében visszaszolgáltatta azt. A kivonulás több szakaszban történt, és 1982-re fejeződött be. A félszigeten ezt követően virágzott az illegális csempészet a Gázai övezet felé. A beduinok törzsi vezetője, Kalaf al-Menej sejk szerint az a probléma, hogy a beduinokat az egyiptomi állam nem tekinti gazdaságilag és társadalmilag az állam részének, és politikai képviseletük sincs Kairóban, ezért az iszlám fundamentalisták könnyen toborozhatnak követőket a félszigeten.
Ez nem új keletű probléma, de a 2011-es forradalom után a Sínai végképp törvénytelen hellyé vált, nincs felette kormányzati ellenőrzés. A fegyveres csoportok újraszervezték magukat, megerősödtek, és most sokkal szervezettebben működnek. Legalább nyolc alkalommal robbantották fel az Egyiptomból Izrael felé tartó gázvezeték egyes szakaszait, és rendszeresek a turisták elleni támadások is. Kairóban úgy ítélik meg, hogy átfogó katonai műveletre van szükség a biztonság helyreállításához. Izraelben azonban attól tartanak, hogy a terrorellenes hadművelet csak indok a Camp David-i szerződés katonai szakaszának felrúgásához és a tartós megszálláshoz. Mohamed Murszi egyiptomi elnök többször kijelentette, hogy az Izraellel kötött egyezményből nem kívánja betartani azokat a pontokat, amelyek ellentétesek „Egyiptom érdekeivel".