Az összesen 77 millió liternyi, 2 millió hektáron (egyes adatok szerint 5 millió (!) hektáron) kiszórt lombirtó vegyülettel egyrészt az volt a cél, hogy felszámolják az ellenséges katonai erők fedezékét a sűrű dzsungelnövényzet leple alatt, másrészt pedig stratégiai fontosságú peremterületeket és támaszpontokat „tisztítottak meg" vele. A szer tulajdonságait ismerő szakemberek és tudósok már akkor is figyelmeztették a katonai döntéshozókat, hogy a környezeti károkozás mellett emberre veszélyes mellékhatások is valószínűsíthetők, így óva intettek a permet bevetésétől.
Minderről azonban sem az érintett dél-vietnami polgári lakosság, sem az amerikai katonaság nem értesült. Noha az Agent Orange célzottan „csak" a növényzetet pusztította volna, a szer a gyártásakor azzal a dioxinvegyülettel szennyeződött, amely az egyik legpusztítóbb környezetszennyező méreg. Szemtanúk sokkoló beszámolói szerint a permet napokon belül elpusztította a növényeket és az állatokat - a koncentráció hússzor-ötvenszer (!) nagyobb volt az addig a gyomirtásban is csak néhol engedélyezett mezőgazdasági alkalmazáshoz képest.
A vietnamiak teljesen védtelenek voltak a narancssárga csíkos hordókból kiszórt permettel szemben, mivel komfort nélküli körülmények között éltek. A mellékhatások a mai napig jelentkeznek: a szer sajnos bekerült a táplálékláncba, számos örökletes betegséget indukálva. A vegyszer ezenkívül súlyos bőrbetegségeket, valamint tüdő-, gége- és prosztatarákot is okozhat. Különösen fájó jelenség, hogy a bepermetezett területeken született gyermekek számos egészségügyi gonddal küzdenek: többek között nyúlszájúság, értelmi fogyatékosság, sérv, valamint sokujjúság fordul elő nagy arányban náluk. Az elmúlt évtizedek vizsgálatai folyamatosan bővítik a betegségek listáját olyan súlyos kórok nevével, amiket egy átlagember még hallomásból sem ismer.