A szigeteken jelenleg csak kecskék és vakondok laknak, elhelyezkedésük miatt azonban nagy jelentőséggel bírnak: fontos hajózási útvonalak mentén fekszenek, halban gazdag vizeken, ráadásul a ’60-as évek végén szénhidrogén-lelőhelyeket fedeztek fel a térségben. A szigetcsoportot, amely régóta komoly feszültség forrása a térségben, Tajvan is magának követeli.
A hét elején több mint 70 városban tüntettek Kínában, a rendőrség könnygázt és vízágyúkat is bevetett a tömeg feloszlatására. Több japán cég ideiglenesen felfüggesztette a termelést kínai gyáraiban az országban elszabadult japán-ellenes indulatok miatt. Egy szemtanú beszámolója szerint dühödt emberek elvették tőle a kameráját és összetörték, csupán azért, mert japán gyártmányú volt. „A Japánban készült autókat véletlenszerűen megállították az utcán, a sofőröket kirángatták az autójukból, aztán összetörték és felgyújtották a járműveket” – számolt be élményeiről a BBC-nek a szemtanú.
A hétvégén tüntettek a pekingi japán nagykövetség előtt is, zászlókat égettek, és japán éttermeket is megrongáltak. A kínai erődemonstráció részeként Peking egyik bevásárlóközpontjában hatalmas kivetítőn, a szigetcsoportot ábrázoló fotókkal felváltva közvetítették a tiltakozó megmozdulásokat, miközben a hangszórókból a kínai himnusz zengett. A fővárosban több japán személyt nyilvánosan inzultáltak. Josihiko Noda japán miniszterelnök felszólította Pekinget, hogy védjék meg a japán állampolgárokat, és mindenkit nyugalomra intett.
A hét elején a Kyodo hírügynökség arról számolt be, hogy mintegy ezer kínai halászhajó tart a szigetek felé. Félő, hogy a kínai halászok konfliktusba kerülnek a japán parti őrséggel, ráadásul állítólag őket is kísérik kínai hadihajók.
Vasárnap egy tokiói kórházban meghalt Sinicsi Nisijama, aki mindössze néhány nappal korábban vette át nagyköveti megbízását Pekingbe. Nisijamának, aki egy utcai rosszullét után került kórházba, első feladata lett volna a két ország közötti indulatok csillapítása.
Az Egyesült Államok egyelőre nem foglalt állást az ügyben, de azt elismerte, hogy a Japánnal kötött kétoldalú megállapodás értelmében szövetségese segítségére kell sietnie, amennyiben megtámadják.
Elveszett, de megtaláltatott
Nem kell az atom
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »