hetilap

Hetek hetilap vásárlás
Megrázó ítélet a földrengésperben
Rossz tanács

2012. 10. 31.
Gondatlanságból elkövetett emberölésért küldte rács mögé az olasz bíróság azokat a szakértőket, akik minimalizálták a 2009-es olaszországi földrengés veszélyét. A nem kellő felkészültség miatt több mint háromszázan vesztették életüket, és több tízezren váltak hajléktalanná.

A tudósok ellen azt követően indult eljárás, hogy 2009-ben 6,3-as erősségű földrengés rázta meg az olaszországi L’Aquila városát. A rengés következtében 309 személy vesztette életét, több ezren megsérültek, és kereken nyolcvanezer ember vált hajléktalanná. Több mint egy éve tart az eljárás a hét szakértő ellen, akikre az ügyészség négy év börtönbüntetést kért gondatlanságból elkövetett emberölés és gondatlanságból elkövetett testi sértés vádpontjaiban. A tudósok alkotta Kockázati Bizottság feladata volt annak megítélése, hogy a földrengés előtti hetekben bekövetkezett számos kisebb erősségű rengés veszélyt jelent-e. Hat nappal a katasztrófa előtt a szakemberek azt állították, hogy az előjelek ellenére nem áll fenn a veszélye egy nagyobb földrengésnek. A váratlan pusztítás óriási volt, az emberi áldozatokon túl L’Aquila városának történelmi központja is teljesen megsemmisült. A katasztrófa az egész közép-olaszországi régiót érintette, és a környező falvakban is komoly károk keletkeztek.
A tudósok a bíróságon azzal védekeztek, hogy a tudomány jelenlegi álláspontja szerint a földrengéseket nem lehet előre megjósolni – ugyanakkor a régióban igen magas a súlyos rengések veszélye. Az ügyészség szerint a vádlottak által készített elemzés „elégtelen és használhatatlan” volt. Megítélésük szerint a tudósok legnagyobb hibája az volt, hogy bagatellizálták a veszélyt. Wania della Vigna, 11 áldozat ügyvédje szerint „nem azt várták el, hogy előre megjósolják a földrengést, de az embereket figyelmeztetniük kellett volna a veszélyre”.
Fabio Picuti államügyész az eljárás során kiemelte: az egyik kutató, Enzo Boschi, a Vulkanológiai és Geofizikai Nemzeti Intézet egykori igazgatója úgy nyilatkozott, hogy nem is kell földrengésveszélyre gondolni. Picuti szerint a lakókat egy figyelmeztetés megóvhatta volna: „E mondat miatt embe­rek haltak meg.” Az eljárás megindításakor több mint ötezer tudós tiltakozott nyílt levélben Giorgio Napolitano államfőnél, arra hivatkozva, hogy a földrengéseket nem lehet előre jelezni. Többen attól tartanak, hogy a döntés következtében a tudósok a jövőben inkább hallgatnak, ha természeti katasztrófákról van szó. A város katasztrófavédelmi szervének vezetője, Luciano Maiani az ítélet kihirdetését követően lemondott tisztségéről, azzal indokolva döntését, hogy egy „tudományos bizottságnak saját magának kell döntenie… A tanács lehet rossz. Vagy lehet nem teljesen precíz. De ha ilyen súlyos büntetéssel fenyegetnek, a bizottság nem fog megfelelően működni.” Maiani, aki 1999-től 2003-ig a svájci központú európai magfizikai kutatóközpont, a CERN in­tézet igazgatója volt, hozzátette: valakit tudományos döntéséért elítélni „komoly probléma”. „Ebben a helyzetben és ezzel a precedenssel nem vállalom a munkát” – mondta. Az ítélet még nem jogerős.

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!