A több mint egy hete zajló ütésváltás célja egy legalább tíz kilométeres ütközőzóna létrehozása a határ szíriai oldalán. Törökország célja teljesen kiszorítani a damaszkuszi kormányerőket ebből a térségből. Az ütközőzónában helyeznék el a menekülteket, és itt állomásozhatnának biztonságban a szíriai lázadók egységei is. Török híradások szerint ebbe beleegyezett Szíria is, bár a háttérben megkötött alkuról nincsenek hivatalosan megerősített információk. A Földközi-tengeren is jelentős a háborús feszültség, miután az ankarai kormány hadihajókat és tengeralattjárókat vezényelt a szíriai partok közelébe.
Az offenzíva azt követően kezdődött, hogy a múlt hét közepén egy határ menti török faluban öt ember – egy nő és négy gyermek – meghalt, amikor gránát csapódott be egy településen. A török hadsereg megtorolta a támadást, és Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök Ankarában bejelentette: ezentúl minden hasonló provokációt viszonoznak. „Törökországnak nem érdeke, hogy háborúzzon Szíriával, de nem áll távol ettől” – jelentette ki pénteken Isztambulban Erdogan. A kormányfő figyelmeztette Damaszkuszt, hogy végzetes hibát követ el, ha harcba bocsátkozik Törökországgal.
Szíria szerint csupán tévedés történt. A kormány erői, miközben északon támadták a felkelőket, feltehetőleg rosszul céloztak egy gránáttal. Ezt alátámasztja az a tény is, hogy nem válaszoltak a török légitámadásokra, annak ellenére, hogy azok számos szíriai katona halálát okozhatták. A török parlament ugyanis felhatalmazta a kormányt, hogy bevesse a hadsereget a határon túl, ha veszély fenyegeti a nemzet biztonságát. Erre sor került a hét elején is, amikor megtorló csapást mértek a szíriai területre, ahonnan aknagránátot lőttek ki török földre.