„Pénzügyi szakadék” – ezt a fogalmat emlegetik az elnökválasztás után a legtöbbet Washingtonban. Bár az aggodalmasabbak a december 21-ére jósolt maja világvégét jegyezték fel a naptárukba, Barack Obama számára sokkal több fejfájást okoz december 31-e. Ezzel a nappal jár le ugyanis egy sor olyan adójogszabály, ami – ha nem történik addig valamilyen kompromisszum – automatikusan azt eredményezi, hogy 2013. január 1-jétől több tízmillió amerikai élete válik nehezebbé. Ez pedig nem lenne jó indítás a második Obama-ciklushoz.
A népszerűtlen változásokat részben még a Bush-kormányzat hagyta időzített bombaként a Fehér Ház új lakóira. Az új év beköszöntével lejárnak azok a vállalkozói adókedvezmények, amelyeket 2001 és 2003 között vezetett be az előző elnök. Kifutnak továbbá az Obama-kormányzat átmeneti gazdaságélénkítő intézkedései is, amelyek a munkavállalók járulékát csökkentették. Életbe lépnek viszont a kiterjesztett egészségbiztosítási rendszer – az Obamacare – miatt szükséges adóemelések és költségvetési szigorítások.
Barack Obama azonban nem akar ejtőernyő nélkül beleugrani ebbe a pénzügyi szakadékba, ezért ragaszkodik a tehetősebbeket érintő adóemelések bevezetéséhez. Nem kell feltétlenül szupergazdagokra gondolni: a határt az évi 200 ezer dollárt keresőknél húznák meg, így az adóemelések közel kétmillió családot érintenének. Nekik minimum 3500 dollárral kell több adót fizetniük 2013-tól. Az így keletkező 20 milliárd dollárnyi többletbevételből tompítaná Obama a költségvetési megszorításokat, amelyek többek között az oktatási programok lefaragását is jelentik. „Az amerikaiak többsége egyetért velem, hogy csak kiadáscsökkentéssel nem állíthatjuk talpra a gazdaságot. Ehhez szükség van arra, hogy a legtehetősebbek egy kicsit több áldozatot vállaljanak” – mondta a választási győzelem után 48 órával tartott első sajtótájékoztatóján az elnök. Obama attól is tart, hogy a megszorítások nyomán tovább emelkedik az amúgy is nagyon magas, 8 százalék körüli munkanélküliség. Az elemzések szerint a recesszió nyomán 9-10 százalék közé emelkedne az állástalanok száma.