A kora tavaszi napsütésben napok óta újságírók hada vadászik Rómában a bíborosokra. Az olasz fővárosban több mint 4800 külföldi tudósító kért akkreditációt, hogy a helyszínről számolhasson be a pápaválasztásról. A főpapok egy része óvatos, és fekete papi ruhában igyekszik elvegyülni a tömegben. Mások azonban láthatóan élvezik azt, hogy amint kilépnek jellegzetes bíborosi öltözetükben az utcára, kamerák és mikrofonok hada veszi őket körül. Ők nyilván nem bánják, hogy elhúzódik a konklávé kezdete. Hiszen miután bezárkóznak a Sixtus-kápolna falai közé, életbe lép a szigorú titoktartás, no meg az új pápa megválasztása után az érdeklődés is gyorsan csökken „az egyház hercegei” (ez a bíborosok hagyományos rangja) iránt.
Hiába a modern kor utazási lehetőségei, több mint egy tucat bíboros még március első hetére sem érkezett meg Rómába, jóllehet XVI. Benedek február 11-ei bejelentése óta ismert volt, hogy a pápaválasztást előkészítő konzisztórium március elsején kezdődik. A lassú tempót nyilvánvalóan nem a repülőjegyek hiánya okozza, inkább az a megfontolás, hogy van mit áttekinteni a konklávé előtt. „Nem a szabályok jelentik a gondot: ha már minden bíboros Rómában lenne, akkor sem szeretnénk egyből elkezdeni a konklávét. Az ok egyszerű: nem állunk még készen rá” – mondta Francis George érsek a La Stampa olasz napilapnak.
Hasonlóan nyilatkozott egy másik amerikai főpap, Seán O’Malley bostoni érsek is. „Túl sok megválaszolandó kérdés áll előttünk, és túl sok emberrel kell előzetesen találkoznunk” – mondta O’Malley, aki egyszerű szerzetesi ruhájában elüt a nagyvilági főpapok fellépésétől. A kapucinus rend nagykáplánját még pápaesélyesnek is tartják, abban az esetben, ha a konklávé bizalma megrendülne a többi favoritban.
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »