440 ezer szavazó döntött a tartományi parlament 36 helyéről Karintiában. A Szabadságpárt – amely 2009-ben a szavazatok közel 45 százalékát kapta meg BZÖ (Szövetség Ausztria Jövőjéért) néven – most ebből 25 százalékot, azaz jó tíz mandátumot vesztett el. A választást a Szociáldemokraták (SPÖ) nyerték 33 százalékkal, és ezzel tizennégy év után szerezték meg újra a tartományfőnöki pozíciót. Az SPÖ tizenkét képviselőt küldhet a parlamentbe, míg az Osztrák Néppárt (ÖVP) hetet, a meglepetéspártként induló Team Stronach – egy kanadai–osztrák milliárdos újdonsült pártja – pedig négyet.
A hosszúra nyúlt FPK-uralom alaposan megtépázta Karintiát, így a szocialista Peter Kaisernek, az új kormányzónak nem lesz könnyű dolga, ha be akarja váltani a hozzá és pártjához fűzött reményeket. A tartomány az elmúlt négy évben megháromszorozta adósságait, és ezzel a legeladósodottabb osztrák állammá vált. Egyéb gazdasági mutatók tekintetében is gyengén teljesít, a közelmúltban viszont annál gyakrabban vált a hírek főszereplőjévé az FPK súlyos korrupciós botrányai miatt.
Jelenleg is nyomoznak több képviselő és miniszter után, akik 2000 és 2007 között részt vettek a tartomány kormányzásában. Többeket már el is ítéltek, illetve folyamatban van ellenük a vádemelés. A bűnök listája hosszú: vesztegetés, pénzmosás, abnormálisan magas jutalékok, belső információk kiszivárogtatása, EU-törvények befolyásolása anyagi juttatásokért cserébe, és visszásságok az influenza elleni védőoltás irreálisan magas áron való megvásárlása körül. A legkomolyabb ügy a tartományi bankból nemzetközi pénzintézménnyé terebélyesedő Hypo Alpe Adria Bank eladása, amivel a karintiai adózókat nagy veszteség érte, a műveletben részt vevő politikusok azonban igen jól jártak.
A bankot fénykorában is különös, gyanakvást keltő tények vették körül. A kilencvenes években például azzal vádolták, hogy a horvátok számára fegyvereket vásárolt és szállított. A csődközeli állapot mindenesetre a Balkánon nyújtott kölcsönök és lízingek miatt köszöntött be, 2007-ben állítólag ezért döntöttek úgy a karintiai vezetők, hogy a tartományi kézben lévő 12,4 százalékos tulajdonrészt eladják a bajor Landesbanknak. A Hypo Alpe Adria később további tartozások miatt csődbe ment, ma állami tulajdonban van. Az eladással kapcsolatban Haider egykori irodavezetője, a jelenlegi tartományi pénzügyi referens Harald Dobernig szerepét is vizsgálják. Jozef Martinzt, az ÖVP vezetőjét ugyanezzel az üggyel kapcsolatban már 5 és fél év szabadságvesztésre ítélték. Mind Haider pártja, mind az ÖVP több millió eurót profitált a bank eladásából. Dietrich Birnbacher adótanácsadó részére 12 millió euróról állítottak ki számlát a szakvéleményért, amelynek a férfi a felét megkapta, a feléről pedig „patrióta árengedményként” lemondott, így az a két párt kasszájába került. Birnbacher azonban így is harmincszorosát kapta a normális díjazásnak, amiért 3 év börtönbüntetésre ítélték. Állítása szerint a 6 millió euró sem lett végül az övé, mivel abból Uwe Scheuch és Harald Dobernig is részesedést követelt. Uwe Scheuch eleinte a szintén Haider-féle BZÖ pártelnöke volt, majd 2009-ben belépett az FPK-ba. Később azonban innen is távoznia kellett, miután nyilvánosságra került egy hangfelvétel, amelyen 5-10 százalékot kér egy befektetőtől „a játszma részeként”.
Karintia gazdasági miniszterét, Karl-Heinz Grassert is vizsgálja a nyomozóhatóság illegális pénzügyletek miatt. A férfi, aki sikeresen beházasodott a dúsgazdag Swarovsky családba, a vádak szerint Ausztria, Svájc, Belize és Liechtenstein között cirkuláltatott nagy és rejtélyes módon növekvő összegeket. A hatóság által vizsgált eredetű 280 ezer euróról Grasser azt állította, hogy svájci anyósától kapta, amit az asszony viszont tagadott. (Munkatársainktól)
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »