A minisztériumi számadatok alapján háromszázhatvanezer egyszerűsített honosítási kérelmet adtak be az elmúlt két évben, ezek közül valamivel több, mint háromszázhúszezer személy esetében meg is adták a magyar állampolgárságot. A kérelmezők között a legnagyobb arányban az erdélyi magyarok találhatók, ezért tudatosan fordul minden párt az erdélyi választók felé. „Az biztos, hogy az egyszerűsített honosítás során állampolgárságot szerző határon túliak is részesei lehetnek a 2014-es országgyűlési választásoknak – igaz, voksaik pontos leadásának módja egyelőre még nem tisztázott, de az már most leszögezhető, hogy a szavazatok jelentősen befolyásolják majd a végeredményt” – mondja lapunknak Szász Zoltán erdélyi politológus, aki szerint az anyaországi politikai polaritást mára, ha nem is teljesen, de sikerült átvinni Erdélybe, és ott tudatosan felosztani a magyarságot jókra és gonoszokra.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint is felfedezhető egyfajta tudatos megosztási kísérlet, de azoknak, akik ezt a fajta politikai látásmódot erőltetik, fontos tudniuk, hogy az erdélyi embereket nem lehet az anyaországban már jól bevált eszközökkel befolyásolni. „Azoknak, akik szimbolikus lépésekkel igyekeznek voksokat szerezni, nagyon résen kell lenniük, mert az itteni emberek gondolkodása nem szereti a lejáratást, nem épül a gyűlölködésre” – magyarázza kérdésünkre az RMDSZ elnöke.
A hétvégi események sorát Mesterházy Attila, az MSZP elnöke indította el: az erdélyi magyarok bocsánatáért nemrégiben Kolozsvárra utazó politikus március 9-én évet értékelt a Papp László Budapest Sportarénában. A rendezvény díszvendége Victor Ponta miniszterelnök, a román testvérpárt elnöke volt. A szokatlan meghívást ugyan hétköznapinak igyekezett beállítani a szocialista párt sajtója, de a rendezvényen felszólaló román miniszterelnök egyértelművé tette: Mesterházy Attila személyében látja a két ország együttműködésének garanciáját. Mind a magyaroknak, mind a románoknak be kell látniuk, hogy „tudunk együtt élni, lehetünk barátok, és tudunk együtt dolgozni a közös jövőnkért” – fejtegette a román miniszterelnök. Mosolyogva, angolul elmondott beszédében hangsúlyozta azt is, hogy a populizmus, a szélsőségesség és a demagógia egyaránt rossz a két népnek, utalva ezzel a székely zászló jelenleg is aktuális ügyére.