Alig fél éve, hogy Venezuela népe utoljára az urnákhoz járult, és harmadszor is újraválasztotta a tizennégy éve hatalmon lévő Hugo Chávezt. Akkor az ellenzéket addig példátlan módon egyesítő, fiatal és lendületes Henrique Capriles kormányzó tizenegy százalékponttal maradt alul Chávezzel szemben. A centrista politikus ezúttal is a jobboldali pártok közös jelöltje, akinek mindössze néhány hét állt rendelkezésére, hogy több támogatót szerezzen a tavalyinál. Nincs azonban könnyű dolga, hiszen az istenített népvezér márciusi halála óta olyannyira megerősödött a Chávez-kultusz, hogy a gyászoló tömegek szinte bárkit megválasztanának, aki az ő nevében lép fel, még akkor is, ha annak karizmája messze elmarad a néhai elnök képességeitől.
Nyilvánvaló retorikai és egyéniségbeli hiányosságait Maduro, az egykori buszsofőr és szakszervezeti vezető a Chávez és közte fennálló, túlvilágon is átívelő lelki kapocs hangsúlyozásával igyekszik pótolni. Köztudott, hogy Maduro volt az elhunyt vezér egyik legfőbb bizalmasa és leghűségesebb munkatársa, a kampány során pedig „Chávez fiaként” utal magára. A „Chávez él” szlogennel kampányoló Maduro azt állítja, hogy a mai napig rendszeresen kommunikál a néhai államfővel, aki egy kismadár képében szokta őt bátorítani. (Beszédei közben egyébként többször meglepte a hallgatóságát, amikor barátságosan odafüttyentett egy-egy arra szálló madárkának.)
A világnézetileg nehezen behatárolható, ám mindenképpen erősen spirituális beállítottságú Maduro attól sem riadt vissza, hogy átokkal fenyegesse meg azokat a választókat, akik az ellenzékre merészelik leadni voksaikat. „Ha népünk közül valaki Nicolas Maduro ellen szavaz, az önmaga ellen szavaz, és Maracapana átka fog rászállni” – mondta a politikus egy tizenhatodik századi véres csatára utalva, melynek során a spanyol hódítók bennszülötteket mészároltak le.
Madurónak összeesküvés-elméletekért sem kell a szomszédba mennie.
A chávezi hagyományt követve kígyót-békát kiált a gonoszságot megtestesítő Egyesült Államokra (dacára a ténynek, hogy az észak-amerikai ország Venezuela egyik legjelentősebb nyersolaj-felvásárlója), katonai attaséit kiutasítja, vezetőit pedig Chávez halálos kimenetelű betegségének előidézésével vádolja. Volt amerikai diplomatákat azzal gyanúsít, hogy az életére törtek, és határozottan elzárkózik a két ország viszonyának javítására irányuló tárgyalásoktól. Ugyanakkor Maduro szerint a CIA összeesküvést sző Henrique Capriles ellenzéki elnökjelölt meggyilkolására és zavargások szítására is, ami miatt a felelősséget a baloldali kormányra kenik majd.
Capriles úgy véli, ha vele bármi történne, azért kizárólag Madurót terhelné a felelősség. Szerinte a súlyos gazdasági és szociális problémákkal küzdő Venezuelának most egy nyitott, demokratikus vezetőre van szüksége, aki megoldást talál az infláció és a korrupció megfékezésére, valamint a félelmetes méreteket öltött erőszakos bűncselekmények visszaszorítására. A legfrissebb felmérések szerint Maduro mintegy tíz százalékponttal áll Capriles előtt.
Ereklyék