Párhuzamosan több bírósági eljárás zajlik gazdasági bűncselekmények miatt a közgazdasági és jogi végzettséggel rendelkező Alekszej Navalnij ellen, aki több nagyvállalat elnökségi tagja volt.
A kirovi bíróságon megjelent politikus védői arra hivatkoztak, hogy nem volt elegendő idejük a nyomozati anyagok megismerésére, ezért a tárgyalás elhalasztását kérték, ami után a per e héten folytatódott. Navalnij és viszonylag jelentős számú támogatója szerint az ellenzéki vezető ellen koncepciós eljárás zajlik a Kreml nyomására, noha a vád vele szemben mintegy 16 millió rubel elsikkasztása. A tárgyaláson a politikus tagadta a vádat, és a per politikai motivációját hangsúlyozta.
Az ellenzéki politikus és blogger azzal húzta ki a gyufát a Kremlnél, hogy a 2011-es parlamenti választásokon a „Nem a bűnözők és tolvajok pártjára” szlogennel mintegy tízmillió szavazatot elvitt az Egységes Oroszországtól, ezzel megakadályozva, hogy Putyin pártja megszerezze a kétharmados többséget. Ezenfelül bloggerként olyan korrupciós ügyeket tárt fel és hozott nyilvánosságra, amelyek miatt a kormánypárt három vezető pozícióban lévő tisztségviselője kényszerült lemondásra. Navalnij volt egyértelműen a leginkább karizmatikus arca a tavaly tavaszi ellenzéki megmozdulásoknak, amelyek egységbe tömörítették a kommunistáktól a liberálisokon át a szélsőjobbig mindazokat, akik kétségbe vonták a parlamenti és elnökválasztások tisztaságát, és akik a jelenlegi rendszerrel szemben álltak. Ha a jelenleg ellene folyó perben elítélik, politikai pályafutása már az előtt megreccsen, hogy igazán elkezdődhetett volna – ugyanis Putyin javaslatára a Duma elé terjesztenek egy olyan törvényjavaslatot, amely tiltaná a választásokon azok indulását, akik a bűnügyi nyilvántartásban szerepelnek. Márpedig ez Konsztantin Zajceven, a Navalnij ügy bíróján nem fog múlni, állítása szerint ugyanis hétszerte könnyebb valakit elítélni, mint felmenteni.
Vlagyimir Putyin egyéves elnöki regnálása alatt az ellenzék, amely sem az elnökválasztásra nem tudott épkézláb kihívót találni, sem a parlamenti választásokra, és az önkormányzati voksolásra sem volt képes az Egységes Oroszországgal szemben említésre méltó támogatottságú pártot elindítani, visszavonult a blogok és az internet világába. Az egy évvel korábbi utcai megmozdulások már csak emlékek. Az ellenzék vezető arcai kompromittálódott, az orosz közmédia által lejáratott személyekké váltak, jobb esetben csak garázdaságért töltöttek rövid időt rács mögött, rosszabb esetben viszont különféle gazdasági bűncselekmények miatt akár tíz évre is börtönbe kerülhetnek. Az összeesküvés-elméletek kedvelőinek népes tábora szerint az egész ellenzéket az Egyesült Államok pénzeli, Oroszország bomlasztására.
Az ellenzék szerint viszont vezetőik koncepciós eljárások áldozatai. A héten számolt be kormánya éves teljesítményéről a Duma előtt Dmitrij Medvegyev miniszterelnök. Ahogy az lenni szokott, a kormány elégedett a tevékenységével, és ez a számok tükrében érthető is: 3,4 százalékos GDP-bővülés, 10 százalék körüli államadósság és mérséklődő infláció, a közszolgálatban dolgozók 20 százalékos béremelése, egy évvel a választásokat követően – kampányfogásról tehát szó sincs. A statisztikai hivatal szép számadatai és a viszonylag magas béremelések ellenére az ország lakossága kevesli az elért eredményeket. A felsőoktatás reformja Oroszországban is sürgető gond, az infrastruktúra nem a kellő ütemben fejlődik, és az elöregedő társadalom pár év múlva a jelenlegi nyugdíjrendszert fenntarthatatlanná teheti. A lakosság életérzését leginkább a mindent átszövő korrupció, a jogállamiság és a törvény uralmának hiánya és a részrehajló igazságszolgáltatás határozza meg – ezekre a kérdésekre nem a GDP növekedése és a bérfejlesztés a válasz. Az alapvető polgári szabadságjogok kérdése éppen az a téma, amellyel kizárólag az ellenzék foglalkozik, amelynek egyik legismertebb arca éppen Alekszej Navalnij.
Vkontakte