Anatolij Kucserena, Snowden orosz ügyvédje a Rosszija 24 állami televízióban adott interjúban beszélt arról, hogy Snowden első körben átmeneti menedékjogot kérelmez, hogy időt nyerjen addig, amíg Dél-Amerikába távozása elől elhárulnak az akadályok. Így talán gyorsított eljárásban egy-két héten belül távozhat a Seremetyevói reptérről, ahol már lassan egy hónapja „élvezi” az oroszok vendégszeretetét.
Pedig a Guardian újságírója, Glenn Greenwald szerint „az amerikai kormánynak térden állva kellene nap mint nap könyörögnie, nehogy baja essen Snowdennek.” A korábbi titkosszolga ugyanis a hidegháborúban ismert taktikával olyan személyek gondjaira is bízta a birtokában lévő dokumentumok másolatait, akik akkor kell hogy lépjenek, ha neki baja esne. Greenwald szerint ezek az emberek, „ha bármi történik vele, minden információt nyilvánosságra hoznak, és ez a legszörnyűbb rémálma lehet (az amerikai kormánynak)”. A csomagban ugyanis konkrét leírások találhatók arról, hogy a rendszer hogyan működik, ami valóban halálos csapást mérhet a Nemzetbiztonsági Ügynökségre (NSA), illetve az angolok PRISM programjára, amelyről már így is meglehetősen sok konkrét működési információ szivárgott ki. Erről Snowden nem akart semmit a nyilvánosság elé tárni, de ha megölik, működésbe lép a „vészkapcsoló”.
Greenwald az Associated Pressnek adott interjúja szerint az „életbiztosítás” alapja egy diasorozat, mely az NSA kémrendszer alapjait ismerteti. E szigorúan titkos dokumentum szerint az NSA olyan szolgáltatók szervereihez fér hozzá közvetlenül, mint az AOL, a Microsoft, a Yahoo, a Google, a Skype, a Facebook, a YouTube vagy az Apple. Emellett a Windows operációs rendszerekben használt egyik titkosítási kulcs, az _NSAKEY elnevezése is arra utal, hogy a hatóság teljes hozzáféréssel bír minden ilyen rendszert futtató számítógéphez, bár a Microsoft ezt cáfolta. Franck Bulinge informatikaprofesszor szerint az úgynevezett keresőmotorok fejlettsége miatt korlátlan feltérképezési potenciállal rendelkezik az amerikai hírszerzés, akár időben visszamenőleg rálelhet a legkisebb devianciákra is. Mára elég egy kétértelmű Facebook-üzenet, máris célkeresztbe került a felhasználó.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »