Szergej Magnyitszkijnek elég közvetlen tapasztalata van az emberi jogok tiszteletéről Oroszországban: a 230 millió dolláros korrupciós ügyet megszellőztető ügyvéd bátor szivárogtató volt, aki az életével fizetett az információk közzétételéért (Az ügyvéd halála. Hetek, 2012. október 26.). William Browder, az ügyvéd egykori brit-amerikai munkaadója elérte az amerikai hatóságoknál, hogy mindazok a hivatalnokok, akik bármilyen mértékben érintettek voltak az ügyben, ne kaphassanak vízumot az Egyesült Államokba. A „Magnyitszij-listára” válaszul az orosz törvényhozás megszavazta a „Jakovlev-törvényt”, amely pedig megtiltja az amerikai állampolgárok számára az orosz gyerekek örökbe fogadását. Ezenkívül összeállították a saját feketelistájukat az Oroszországból kitiltott amerikai hivatalnokokról.
A brit The Guardian a Magnyitszkij-ügy kapcsán Az orosz igazságszolgáltatás – Putyin stílusában címmel jelentetett meg írást. „Egy halott fölötti ítélet pontos jelzés az oroszok számára: aki velünk szembe jön, annak nekimegyünk – legyen élő vagy halott” – írja Sadakat Kadri. A Hermitage Capital feje, William Browder, akit Magnyitszkijjal együtt bűnösnek talált az orosz bíróság adócsalásban, a lapnak úgy nyilatkozott, hogy „Putyin lejáratta Oroszországot, hiszen ezer év óta ő az első nyugati vezető, aki bíróság elé állíttatott egy halottat.” Ebben sajnos Browder tévedett, hiszen az abszolutista uralkodók és a pápák között időnként előfordult, hogy elhunytakat állítottak bíróság elé, időnként testüket is exhumálva, és ennek mindig az élők megfélemlítése, és a hatalom megkérdőjelezhetetlenségének demonstrálása volt a célja.
A Forbes szerint az Egyesült Államok az orosz hivatalnokok nevét tartalmazó feketelista kiterjesztésére készül – az orosz külügyminisztérium pedig egyértelművé tette, hogy az orosz feketelistára ezzel szemben olyan amerikai hivatalnokok fognak felkerülni, akik a Snowden-féle megfigyelési botrányban érintettek.