A kiszivárgó újabb információk maffiafilmekbe illő részletekkel tarkítják a Scarano-ügyet: az ex-bankár püspök mellett az ügyben főszerepet vállalt egy exügynök csendőr, egy pettyes előéletű bróker és három multimilliomos unokatestvér, akik hajóflotta tulajdonosként (is) gyarapították az olasz adóhatóság vigyázó szemei elől eltüntetni kívánt vagyonukat. Feltételezhetően ebben segédkezett a dél-olasz származású Scarano, bár ő tagadja a pénzmosás vádját (lásd keretes írásunkat). A 61 éves püspök felszentelése előtt bankárként tevékenykedett, a botrány kitöréséig pedig az Apsa felügyelőbizottságának tagja volt.
Az IOR vatikáni bank után a pápai állam legfőbb pénzügyi intézménye az Apostoli Szék Vagyonkezelősége, az Apsa felel az egyházi ingatlanvagyon ellenőrzéséért és kezeléséért. Három nappal azután, hogy a korrupcióval és csalással gyanúsított Nunzio Scarano püspököt letartóztatták, s a brókert, illetve a volt titkosszolgálati személyt is őrizetbe vették a Vatikánban, az IOR igazgatói benyújtották lemondásukat.
A vatikáni bank éléről lemondott igazgató, Paolo Cipriani és helyettese, Massimo Tulli döntésüket azzal indokolták, hogy ez „szolgálja a banki intézmény és a Szentszék legfőbb érdekeit”. Az IOR új elnöke, Ernst von Freyberg a bank két legfőbb tisztségviselőjének távozására reagálva munkájukat megköszönte, majd bejelentést tett, miszerint az IOR a bankvezetőséggel karöltve 2010 óta „keményen dolgozik a rendszer fejlesztésén, hogy a pénzmosással szembeni nemzetközi szabványoknak is megfeleljen”. A bankelnök hozzátette: „Jóllehet hálásak vagyunk mindazért, amit sikerült elérnünk, mára az is kiderült, hogy új vezetésre van szükségünk, hogy az átalakítási folyamat tempóját tovább növeljük.”
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »