Bár az Obama-kormányzat és személyesen maga az elnök is a közelmúltban többször deklarálta, hogy az al-Kaida végzetesen meggyengült, elveszítette központi irányítását, és nem jelent már jelentős fenyegetést a nyugati országokra, az augusztus elején bejelentett intézkedések cáfolni látszanak ezeket az optimista véleményeket. A bejelentések szerint egyszerre 22 országban készülnek támadásra, köztük több olyan helyen, ahol eddig nem lehetett semmit sem tudni a tevékenységükről.
A riadókészültség meglepően nagy földrajzi térséget érint: az amerikai hatóságok a nyugat-afrikai Mauritániától egészen Bangladesig, a teljes Közel-Keleten és Ázsia nagy részén stratégiai veszéllyel számolnak, sőt a fenyegetés kiterjed az Egyesült Államok területére is. „Nem tudjuk, hogy a tervezett támadásoknak melyek a célpontjai. Nagykövetségek, légibázisok, repülőgépek és vonatok egyaránt veszélyben vannak” – állítja a washingtoni Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) egyik vezetője.
A hatóságok azzal számolnak, hogy ha 3-5 öngyilkos merénylő a testükbe rejtett bombákkal összehangolt akciót indít nyugati érdekeltségek ellen, akár különböző kontinenseken, az világméretű káoszt válthat ki, mert a támadások jelzések lehetnek egy második, még nagyobb terrorhullám beindítására. Az új típusú merényleteket a hagyományos ellenőrzési módszerekkel szinte lehetetlen kiszűrni.
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »