Az Emberi Jogokért Észak-Koreában elnevezésű washingtoni székhelyű szervezet Észak-Korea rejtett gulágjai című jelentése valószínűsíti, hogy a 22-es tábor lakóinak nagy része a tábor 2012 decemberében történt felszámolása során éhen halt. Az ország észak-nyugati részén elhelyezkedő, mintegy 200 négyzetkilométernyi tábornak korábban 30 ezer rabja volt, felszámolásakor azonban már csak 3000 elítélt maradt. A Dél-Koreába menekült egykori elítéltek megerősítik ugyan, hogy a tábor felszámolása előtt mintegy 8000 foglyot elszállítottak az ország más lágereibe, majdnem 22 ezer személynek azonban nyoma veszett. Mivel arról, hogy bárkit is szabadon engedtek volna, nincs információ, egyre megalapozottabb a gyanú, hogy a keresett személyek nem jutottak élelemhez, miközben szemtanúk beszámolója szerint az őrök a helyi piacon adták el élelmiszertartalékaikat.
Annak ellenére, hogy Észak-Koreában az elmúlt évben két nagyobb büntetőtábort is bezártak, a mai napig 130 ezer embert tartanak fogva szögesdróttal körülzárt lágerekben. Legtöbbjüket valódi bűn és tárgyalás nélkül, feltételezett vagy képzelt indokkal, leginkább a rendszerhez való hűtlenség miatt ítélték el. Ők a rezsim szerint a „rosszul gondolkodók”, „helytelenül cselekvők” vagy „rossz társaságokhoz” tartozók, akik között nagy számban vannak keresztények is. A dél-koreai Emberi Jogok Nemzeti Bizottságának legutóbbi jelentése szerint a foglyok többsége nem politikai meggyőződése miatt került a büntetőtáborba. Az elítéltek nagy része olyan személy, aki az élelem és munkalehetőség hiánya miatt az országból menekülni próbált, ám a határőrök elfogták őket.
Mivel a kollektív bűnösség elve miatt az elítéltek rokonai is rabságba kerülnek, sokszor egy család három generációja sínylődik a táborokban. Bár Phenjan kitart amellett, hogy az emberi jogokat nem éri sérelem, mégsem ad engedélyt, hogy a Vöröskereszt vagy az ENSZ képviselői a táborokba látogassanak. Azon kevesek, akiknek sikerül a lágerekből megszökni és disszidálni, szívszaggató borzalmakról számolnak be.
A táborok lakosságának 40 százaléka az elégtelen táplálkozás következtében hal meg. A rabok, akiktől napi 16 óra nehéz fizikai munkát követelnek meg, húshoz csak akkor jutnak hozzá, ha békákat vagy patkányokat sikerül megfogniuk. Az éhezés mellett betegségek, a szexuális erőszak, és a mindennapos kínzások illetve kivégzések tizedelik a foglyokat. Ha valaki büntetőtáborba kerül, csak elvétve szabadul ki élve.
A smasszerek gátlás nélkül kegyetlenkednek az elítéltekkel. Kutyákat képeznek ki arra, hogy az általuk kiszemelt áldozatra uszítva azokat szétmarcangolják. A munkatáborokban teherbe esni tilos, ezért a várandós anyákat brutális kínzásoknak teszik ki, amelyeknek mind ők, mind magzataik áldozatul esnek. A táborlakók rendszeres szemtanúi a nyilvános kivégzéseknek, és annak, ahogy a temetetlen halottakat, csontjaikat hátrahagyva, a vadállatok takarítják el.
Ma, amikor a földön bárhol, az emberi jogokat sértő incidensek azonnal kameravégre és az internetre kerülnek, a világtól szinte hermetikusan elzárt Észak-Koreában mindez elképzelhetetlen. Ezért is sürgeti Roberta Cohen, a jelentést készítő szervezet alelnöke, hogy a Vöröskereszt minél előbb kapjon lehetőséget a táborokba való belépésre.
Nagy mulasztás
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »