Simon Peresz volt az első izraeli vezető, aki Ferenc pápával találkozott, alig egy hónappal Jose Mario Bergoglio megválasztása után. Benjamin Netanjahut megelőzte a Vatikánban Mahmúd Abbász is, aki októberben járt Rómában. Ezt követően az izraeli parlament, a Kneszet elnöke, Juli Edelstein is találkozott a pápával. Mindhárman meghívták már Ferenc pápát, aki Edelsteinnek a rá jellemző közvetlen stílusban meg is ígérte ezt: „Jövök, jövök!” – mondta. A katolikus egyházfő egyik bizalmasának számító argentin rabbi, Abraham Skorka szerint Ferenc nagy várakozással néz a látogatás elé, amit „élete nagy álmának” nevezett, és kifejezte reményét, hogy a Nyugati falnál együtt imádkozhat majd a rabbival.
Netanjahu az előzmények után okkal számíthatott arra, hogy a látogatás bejelentésére most hivatalosan is sor kerül, ám ez elmaradt. Ugyanakkor egyedül Netanjahu mondhatja el magáról azt, hogy miniszterelnökként már három pápával is találkozott, először 1997-ben II. János Pállal, majd 2009-ben XVI. Benedekkel is. Amennyiben Ferenc valóban 2014-ben utazik Izraelbe, látogatása egybeesik majd VI. Pál pápa történelmi útjának 50. évfordulójával, aki 1964-ben jóval azelőtt tett villámlátogatást Izraelben, hogy a Szentszék felvette volna a diplomáciai kapcsolatokat a zsidó állammal. (VI. Pál tizenegy órát töltött Izraelben, ahol ki sem ejtette az ország nevét. A galileai Meggidóban találkozott Zalman Sazar izraeli államelnökkel, de emellett az út során csak a jordániai megszállás alatt álló kelet-jeruzsálemi és betlehemi keresztény szent helyeket kereste fel. A pápa nem volt hajlandó ellátogatni a Jad Vasem Holokauszt Múzeumba, kiállt elődje, XII. Pius második világháborús hallgatása mellett, és megtagadta az izraeli főrabbival való találkozást is. A látogatás ennek ellenére rendkívüli volt, mert VI. Pál volt az első pápa, aki a Szentföldön járt, ahová elődei közül szintén elsőként, repülővel utazott el.)
Ami Ferenc pápát illeti, ő maga szintén már járt Izraelben, igaz, negyven évvel ezelőtt, és nem hétköznapi körülmények között. A fiatal jezsuita pap 1973-ban éppen a jóm kippúri háború kitörésének előestéjén érkezett Jeruzsálembe. Alig egy napot tölthetett városnézéssel, amikor az arab hadseregek megtámadták Izraelt. Jorge Mario Bergoglio a következő hat napot a Kelet- és Nyugat-Jeruzsálem közötti American Colony Hotelben töltötte, ahol utólagos visszaemlékezése szerint Pál apostolnak a Korinthosziakhoz írt levelét tanulmányozta, a Pápai Bibliai Intézetből kikölcsönzött szakkönyvek segítségével.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »