P ár nappal az után, hogy hivatalosan is elutasították az ENSZ Gyermekjogi Bizottságának tavalyi kérvényét, amelyben információt kér az 1995 óta a Szentszékhez gyermekbántalmazási ügyekben érkezett panaszokkal kapcsolatban, a Vatikán saját vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte a kérdésben. A bizottság részletes kérdőívén többek között arról is szerepelt kérdés, hogy az ilyen ügyekben érintett papok kapcsolatban maradhatnak-e gyerekekkel, történt-e velük szemben bármilyen jogi lépés, illetve hogy jelentették-e a panaszok nyomán kirobbant ügyeket a hatóságoknak vagy eltussolták azokat. Januárban az ENSZ-bizottság vatikáni hivatalnokokat kérdez majd többek között gyermekbántalmazási kérdésekről is.
A Vatikán válaszában jelezte, hogy ilyen kérdésekre csak hatósági kérésre hajlandó információt szolgáltatni. Az átláthatóság tehát az ilyen ügyekkel kapcsolatosan továbbra sem biztosított, annak ellenére, hogy Ferenc pápa beiktatásakor elmondta: a Vatikánnak „döntő lépéseket kell tennie a szexuális bántalmazási ügyek kérdésében olyan intézkedésekkel, amelyek mindenekelőtt a kiskorúak védelmét tartják szem előtt, és segítik azokat, akik ilyen erőszak áldozatai voltak a múltban, valamint a bűnösökkel szembeni eljárással”.
Az új bizottság felállítása része a Szentszéket érintő átfogó reformnak, amellyel Ferenc pápa egy nyolctagú bíborosi testületet bízott meg. Ennek egyik tagja, Sean Patrick O’Malley bíboros jelentette be az új bizottság létrejöttét. A vizsgálóbizottság feladatairól igen rövidke tájékoztatást kaphatott a média, viszont azt elmondták, hogy tevékenységének egyik fókuszpontja mindenekelőtt a bántalmazások áldozataival való kapcsolattartás lenne, amit a püspökségekkel együttműködve bonyolítanának le. Emellett azért is felelős lesz az új testület, hogy megtalálja a megfelelő embereket a laikusok és a klérus tagjai között is, akiknek segítségével megvalósítják a gyermekek védelmét szolgáló új irányelveket, fontosnak tartva, hogy a gyerekekkel vagy fiatalokkal dolgozók megfelelő kiképzést kapjanak munkájukhoz.
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »