Az orosz Izvesztyija szerint a miniszteri tisztségekért versengenek az ellenzéki politikusok, a kormányfői székbe azonban senki nem akar beleülni, mivel a szerep minden valószínűség szerint népszerűtlen lesz. Az IMF ugyanis a bennfentesek szerint már egy sokkterápiás javaslatot készít elő az ukránok számára a gazdaság stabilizálására. Anders Aslund, az ukrán kormány korábbi gazdasági tanácsadója a Financial Times hasábjain elemezte az ország pénzügyi helyzetét. Aslund szerint a Janukovics klán vagyonának befagyasztása és a nemzetközi segélycsomag átutalása mellett a legfontosabb a széles körben elterjedt korrupt gyakorlatok azonnali felszámolása. Ilyen például a földgázbiznisz, azaz az olcsón, állami támogatással megvásárolt földgáz piaci áron vagy afölött való értékesítése. Az utóbbi években rengetegen gazdagodtak meg így, pedig a GDP
2 százalékának megfelelő összeget lehetne megtakarítani, ha pontot tennének az ügyletek végére. Aslund szerint elkerülhetetlen a hrivnya további leértékelése is, és egy sor kényelmetlen, sőt, drasztikus megszorítás. A feladatot az ellenzéki vezetők szívesen átadnák másnak, míg ők maguk inkább az elnökválasztásra készülnének. Csütörtökig a házelnöki, miniszterelnöki és államfői pozíciót egyaránt Oleg Turcsevoj, Julija Timosenko jobbkeze tölti be.
Julija Timosenkót, a Haza párt vezérét, aki a börtönkórházból egyenesen a Függetlenség terére sietett beszédet mondani, a közeljövő egyik meghatározó szereplőjének és esélyes elnökjelöltnek tartják. Mindezt annak dacára, hogy a tüntetők egy része egyértelműen hangot adott annak: ők nem Julija kiszabadításáért harcoltak, és a politikai életben új szereplőket akarnak látni, nem pedig olyanokat, akik már leszerepeltek. A Kommerszant szerint az új parlamentből teljesen hiányozni fog a Régiók Pártja, aminek vezetői Janukoviccsal együtt elmenekültek, de nem lesznek ott a Majdan aktivistái sem.
Janukovicsot a határokon belül és kívül is keresik: az exelnök pénteken hagyta el Kijevet, azóta különböző elméletek születtek a tartózkodási helyéről. Egyes feltételezések szerint a Krím oroszok lakta részén tartózkodhat, ám több elemző úgy véli, hogy már elhagyhatta az országot. A merészebb elképzelések szerint akár az Egyesült Arab Emírségekbe is repülhetett, de az is lehet, hogy Lukasenko fehérorosz elnök fogadta be, aki néhány éve menedéket nyújtott a szintén elüldözött kirgíz diktátornak. Janukovicsot a főügyésszel és a belügyminiszterrel együtt tömeggyilkosságért akarják a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság elé állítani. Az eltűnt elnök mögül sorra kihátrálnak volt szövetségesei: távozását már az oroszok is hazaárulásnak minősítették, az egykori grúz elnök pedig megdöbbentő részletességgel nyilatkozott az ukrán vezető viselt dolgairól. Mihail Szaakasvili szerint Janukovics hírhedt volt kriminális viselkedéséről és arról, hogy hajszolja a pénzt. Szaakasvili Kijevben adott interjút, ahol az ellenzék vezetőivel találkozott. A volt grúz elnök szerint igazi szovjet mentalitásra vall, ahogy az elnök a bíróságokkal szeretett játszadozni: a legapróbb részletekig kidolgozta az eljárások menetét, és előre megírta az ítéleteket, mint Sztálin. „Ez olyan emberre vall, akinek korábban már volt problémája a törvénnyel” – tette hozzá Szaakasvili (Janukovics fiatalabb korában kétszer is ült börtönben testi sértés és lopás miatt.) Szaakasvili szerint Janukovics még akkor is folytatta a korrupt üzérkedést, amikor ellenzékben volt. „Egy repülőgépet akartunk venni az ukránoktól a kormányunk részére, egy speciális repülőgépet, de nem volt nekik raktáron. Amikor találkoztam Janukoviccsal, felajánlotta, hogy elad nekem egyet, mint-egy magánbizniszként. Neki ugyanis volt néhány.”
Az elnök bűnlajstroma az ellenzék elképzelései szerint rövidesen mindenki előtt nyilvános lesz: azokat a terhelő iratokat ugyanis, amelyeket Mezsihirja egy víztározójában próbáltak megsemmisíteni, most oknyomozó újságírók állítják helyre, és folyamatosan fel fogják tölteni őket az internetre. A YanukovychLeaks.org oldal szerda délután óta folyamatosan teszi közzé a vízből mentett dokumentumok tartalmát. Ezek tanúsága szerint Janukovics azt tervezte, hogy akár több tízezer katona segítségével veri majd le a kijevi lázadásokat.
A Krími Autonóm Köztársaság fővárosában, Szimferopolban lapzártánkkor párhuzamosan tüntetnek Ukrajna területi egysége és az elszakadás mellett. Nem lehetetlen, hogy a vitára azok az orosz fegyveresek tesznek majd pontot, akiket több újságíró látott teherautóval Jaltába érkezni.
Ukrán Versailles