Nem sikerült megállítani a vérengzést Északkelet-Nigéria területén, ahol a Boko Haram terrorszervezet támadásaiban az idén már több százan haltak meg. A kormány végzetes hibái is növelik az áldozatok számát: pénteken este a légierő lebombázott egy falut, amelyet a hadsereg terroristakiképző tábornak nézett. A támadásban 20 civil vesztette életét. A jogvédő szervezetek folyamatosan bírálják a nigériai kormányt, amely a híradások szerint a legtöbb esetben tehetetlen az erőszakkal szemben. Tavaly év végén ugyan sikerült a Boko Haram egyik támaszpontját felszámolni, viszont az akció nem ért el teljes sikert, a sebesült terroristák egy része ugyanis el tudott menekülni.
A Boko Haram legfőbb célpontjai azok a létesítmények, ahol a legtöbb esetben civilek tartózkodnak: iskolák, templomok, de előszeretettel támadnak meg katonai és kormánylétesítményeket is. Miután február végén mintegy 30 fiatal fiút gyilkoltak le egy iskola elleni támadásban, majd porig égették az iskola épületét, a terrorszervezet vezetője, Abubakar Shekau egy videóüzenetben bejelentette: folyamatos támadások indulnak majd iskolák ellen, ahol terveik szerint erőszakkal kényszerítenék a diákokat a Korán tanulmányozására – a szervezet legfőbb célja ugyanis, hogy „utolsó leheletéig” harcoljon a nyugati fejlődés ellen.
Az ENSZ tavaly decemberben kiadott jelentése alapján 2013 második felében több mint 1200 ember esett áldozatul a terrorhullámnak, amelyet a Boko Haram iszlám terrorszervezet tagjai követtek el a civil lakosság ellen. A csoport célja, hogy Észak-Nigériában bevezesse a saríán alapuló iszlám államot, és ennek érdekében attól sem riad vissza, hogy a civil lakosságot halomra lője. A Humanitárius Ügyek Koordinációs Irodája (OCHA) szerint az ENSZ által közzétett adat kizárólag az összecsapásokban elhunyt civil áldozatok száma, nem tartalmazza sem a kormány, sem a terroristák oldalán harcoló áldozatok számát.
Goodluck Jonathan nigériai elnök nagyszabású terror elleni akciósorozatot jelentett be, ugyanis az össze-csapások miatt tavaly május óta az egész országban szükségállapot van érvényben, amelyet további fél évvel meghosszabbítottak. Északkelet-Nigériában hatmillió ember életét teszi pokollá az iszlám terrorcsoport ténykedése, amely brutális támadásokban válogatás nélkül gyilkolja a lakosságot és rombolja le a falvakat. A lakosság tömegesen menekül a szomszédos Kamerun és Niger területére, ami további biztonsági problémák forrása lehet. Maguk a terroristák is előszeretettel húzódnak vissza Kamerunba, sőt a legtöbb támadás az utóbbi időben Kamerun területéről indult. Emiatt a nigériai hatóságok lezárták a határt a szomszédos ország felé. Jonathan elnök ugyanakkor kijelentette, hogy a továbbiakban is szeretnék folytatni a sikeres együttműködést Kamerunnal a terror elleni harcban.
A terrorszervezet, amelynek neve nyers fordításban azt jelenti, hogy „A nyugati fejlődés bűn”, tavaly november óta szerepel az Egyesült Államok terrorszervezet-listáján.
Védelmi pénz a hitért