Putyin elkezdte megvalósítani a Zsirinovszkij-doktrínát. A kormánypárti ultranacionalista politikus még a kilencvenes évek elején fogalmazta meg programját, Végső roham Délre címmel. Futurisztikus víziójában Zsirinovszkij kijelentette, hogy „az orosz kijárat megszerzése az Indiai- és a Földközi-tengerre az orosz nemzet megmentésének kulcsa. (…) ez lesz a világ utolsó felosztása, és ezt a sokkterápia állapotában, váratlanul, gyorsan és hatékonyan kell végrehajtani. Ez nyomban megold minden problémát, mert megszerezzük vele a nyugalmat. Négysávos hídfőállást szerzünk: északról a Jeges-tengerre, keletről a Csendes-óceánra, az Atlanti-óceánra a Fekete-, a Földközi- és a Balti-tengeren keresztül, végül délen, mint egy hatalmas oszlop, bebetonozzuk magunkat az Indiai-óceán partjaira, és így nyugodt szomszédokat szerzünk. (…) A népek gazdasági keveredése, az orosz nyelv, az orosz rubel uralma, a legnagyobb harci erőt képviselő orosz hadsereg uralma történelmi folyamat eredménye, ami a térségben biztosítani fogja a stabilitást mind Oroszország, mind a világ számára. És ez nem valamiféle fantazmagória vagy kitaláció. Ez a realitás. (…) Az emberiség nem engedheti meg, hogy Oroszország déli részén mindig háború legyen. A Kaukázusban, Közép-Ázsiában, a Közel-Keleten. A világ elfáradt már a levegőbe emelkedő repülőgépektől, a kilőtt rakétáktól, a robbanásoktól. Meg kell nyugtatni a világot a földnek ezen a pontján. Ott volt a hatalmas konfliktus Délkelet-Ázsiában, Vietnamban, Laoszban, Kambodzsában… Az amerikaiak is ott voltak, meg mi is. És én azt mondtam: egyszer vége lesz ennek a háborúnak. De a közel-keleti háborúnak soha nem lesz vége, és egyszer kirobbanthatja a harmadik világháborút. Ezért Oroszország »végső rohama Délre« még ezt a harmadik világháborút is kizárhatja. Nemcsak Oroszország belső problémáját oldja meg, és a térség népeit nyugtatja meg Kabultól Sztambulig. Ez az »egész földgolyót érintő«, globális feladat megoldása. Amerikának jobb lesz, mert véget érnek a háborúk ebben a régióban, nem lesz itt se vörös, se muzulmán, se türk, se iszlám fundamentalista veszély.”
A Wikistrat elnevezésű geostratégiai elemző műhely szerint Putyin nem áll meg a Krímnél, hanem a siker nyomán megpróbál további régiókat orosz fennhatóság alá vonni. Több mint 60 elemző bevonásával megkísérelték „kitalálni”, milyen célpontjai lehetnek a következő években Moszkvának. Öt lehetséges forgatókönyvet vázoltak fel, amelyek 2015–2018 között valósulhatnak meg:
2015 – Oroszország átfogó kiberhadjárattal válaszol az Ukrajna miatt elrendelt nyugati szankciókra. A gazdasági bojkott ellen „patrióta hackerek” nyugati gazdasági és médiaintézményeket vesznek célba. Moszkva igyekszik elkerülni, hogy olyan lépést tegyen, amely kiváltaná a NATO ötödik cikkelyének (a kölcsönös védelem elvének) alkalmazását, ezért olyan ellencsapást részesít előnyben, amelytől ha kell, el tud határolódni.
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »